HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Washington orosz és kínai javaslatot vár az Iránnal kapcsolatos BT-határozat körüli vita rendezésére

t: 140

Washington orosz és kínai javaslatot vár az Iránnal kapcsolatos BT-határozat körüli vita rendezésére

Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete felszólította Oroszországot és Kínát: álljanak elő megfelelő jogi megoldást kínáló javaslattal annak érdekében, hogy rendezni tudják az iráni urándúsítás beszüntetését követelő biztonsági tanácsi határozattervezet körüli vitát.

John Bolton pénteken, a világszervezet New York-i székhelyén fogalmazta meg felszólítását.

Nagy-Britannia és Franciaország - az Egyesült Államok és Németország támogatásával, az orosz és kínai ellenvetések dacára - a minap terjesztette az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé azt a határozattervezetet, amely vitatott urándúsító tevékenységének beszüntetését követeli Irántól. A tervezet nem fenyegeti Teheránt büntetőintézkedéssel, de azzal igen, hogy bizonyos "további intézkedéseket" hoznak ellene, ha nem tesz eleget a határozatnak, és felszólítja a világ országait, hogy legyenek "éberek", akadályozzák meg, hogy Irán olyan technológiához jusson, amelyet nukleáris programja javára használhat fel.

Oroszország és Kína ellenzi, hogy a határozat az ENSZ alapokmányának hetedik fejezetére hivatkozzon, amelyre a BT rendszerint békefenntartó műveletek vagy egyéb kényszerítő rendszabályok esetében támaszkodik. A hetedik fejezet lehetővé teszi szankciók, végső esetben katonai erő alkalmazását is. Moszkva és Peking attól tart, hogy ha túl nagy nyomást gyakorolnak Iránra, az a kívánttal ellentétes hatást váltana ki, vagy elősegítené egy olajválság kialakulását. A két ország ellenzi szankciók elrendelését Teherán ellen, és aggódik amiatt, hogy az Egyesült Államok a hetedik fejezetet esetleg fegyveres erő bevetésének igazolására használná fel.

Oroszország és Kína az Egyesült Államokhoz, Nagy-Britanniához és Franciaországhoz hasonló a BT állandó tagja, így vétójoggal rendelkezik a testületben.

Bolton elmondta, hogy a nemzetközi jogászok között vita dúl arról, hogy minden biztonsági tanácsi határozat kényszerítő erejű, vagy csupán azok, amelyek az alapokmány hetedik fejezetére támaszkodnak.

Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ-nagykövete nem kívánta kommentálni a határozattervezet körüli vitát, de megjegyezte, hogy Moszkva szeretné, ha a BT lépne az ügyben.

hirado

2006.05.06. 11:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek