HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Prodi megnyerte első csatáját

t: 159

Prodi megnyerte első csatáját

Megnyerte első parlamenti csatáját Romano Prodi, a választásokon győztes olasz baloldali szövetség, az Unió (Unione) vezetője szombaton, miután a baloldal jelöltjeit választották meg a törvényhozás mindkét házának elnöki tisztére.

A felsőházban Franco Marini - a pénteki nap eredménytelen és vitatott próbálkozásai után - a negyedik szavazási fordulóban tudta az ellenzék jelöltjével, Giulio Andreottival szemben megszerezni az abszolút többséget, 165 vokssal 156 ellenében. A szenátus 322 tagja közül mindössze egyvalaki dobott be üres szavazólapot a döntő fordulóban - közölte Oscar Luigi Scalfaro, a házülést vezető korelnök szenátor.

Mivel a baloldalt tömörítő Uniónak a szenátusban nagyon szűk a többsége, a 73 éves volt szakszervezeti vezetőt és egykori munkaügyi minisztert csak heves viták kísérte szavazási fordulók után sikerült elnökké választani. Végül azonban az ellenzék jelen lévő képviselői is megtapsolták őt, köztük vetélytársa, a 87 éves egykori kormányfő, Giulio Andreotti is.

"Minden a helyére került az elmúlt négy órában" - nyilatkozott Marini sikere után a baloldalt vezető Romano Prodi, miután néhány órával korábban az általa vezetett baloldali szövetség jelöltjét választották meg a képviselőház élére is, Fausto Bertinotti veterán kommunista vezető személyében. A 640 tagú képviselőházban Bertinotti 337 szavazatot kapott.

A szenátus új elnöke, Franco Marini 1933-ban született, és a katolikus CISL szakszervezetben volt helyi, majd központi vezetőségi tag, s egy ideig, 1985-1991 között főtitkára is volt a CISL-nek. 1991-92-ben munkaügyi miniszter volt éppen mostani vetélytársa, a most örökös szenátor Andreotti akkori kormányában. 1992-től az Andreotti vezette Kereszténydemokrata Párt (DC), 1994-től pedig az általa alapított baloldali kereszténydemokrata Olasz Néppárt (PPI) parlamenti képviselője lett, később a PPI titkára volt hosszú évekig.

Bertinotti házelnöki megválasztását a képviselőházban - a televíziós közvetítés tanúsága szerint - hosszú, ünneplő taps fogadta . Az Itáliában keményvonalas kommunistának számító 66 éves politikus, volt szakszervezeti tisztségviselő vezeti a Kommunista Újraalapítás pártját, amely tagja a Prodi vezette és az április 9-10-i választásokon győzelmet aratott koalíciónak.

Az első három sikertelen képviselőházi és szenátusi szavazás után megfigyelők úgy vélekedtek, mindez előrejelzi, milyen nehéz lesz a csak kis többséggel rendelkező Prodiék számára a kormányalakítás, illetve a stabil kormányzás biztosítása.

A házelnökök végül sikeres megválasztása után a baloldali miniszterelnök-jelölt Romano Prodi figyelme most már a kormányalakítási tárgyalások előkészítésére összpontosulhat. Továbbra sem világos azonban, hogy mikor kaphat felkérést a tárgyalások megkezdésére. Carlo Azeglio Ciampi államfő mandátuma ugyanis május 18-án lejár, s a még hivatalban lévő Silvio Berlusconi kormányfő vezette jobboldal amellett kardoskodik, hogy a felkérésnek az újonnan megválasztott elnöktől kell származnia.

Olaszországban a parlament választ államfőt. Erre előreláthatólag május 12-én vagy 13-án kerül sor. Berlusconi szeretné elérni, hogy olyan személy kerüljön a posztra, akit a jobboldal is elfogadhatónak tart. Politikai elemzők szerint ilyen személyiség lehet például Giuliano Amato volt kormányfő; az Európa-szerte tekintélynek örvendő politikus nem kötelezte el magát egyértelműen egyik oldalnak sem. Kérdés azonban, hogy a parlament mindkét házában többséggel bíró balközép hajlandó-e alkuba bocsátkozni. Hírek szerint Prodinak már megvan a maga jelöltje az elnöki posztra, Massimo D'Alemának, a Baloldali Demokraták elnökének személyében.

hirado

2006.04.30. 11:36

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek