Április 11-én, azaz ma ünnepli ötvenedik születésnapját Hernádi Judit Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész.
Hernádi Judit 1956-ban Budapesten született. Gimnazista korában úgynevezett problémás kamaszlány volt: halálosan unta a tanulást, éjszakánként szórakozni járt, nappal meg aludt az órákon. Amikor a tanárok ezt szóvá tették, kertelés nélkül összefoglalta véleményét iskoláról, tanulásról, tanárokról - ennek következményeként második gimnazista korában az ország összes középiskolájából kirúgták. Ettől nem keseredett el, sőt jól érezte magát, tizenhét évesen - gyámhatósági engedéllyel - még férjhez is ment gimnáziumi színjátszókör-társához. Egy idő múlva azonban, amikor mégiscsak kezdte foglalkoztatni a jövője, rájött, hogy leginkább a színi pálya iránt vonzódik. Néhány hónap után elvált a férjétől, gyorsított ütemben leérettségizett, majd felvételizett a Színház-és Filmművészeti Főiskolára, ahová nyomban felvették. 1978-ban, friss diplomával a kezében a Vígszínházhoz szerződött. 1986-ban egyike volt az első művészeknek, akik a szabadúszást választották. 1992-ben, amikor Törőcsik Mari megalapította a Művész Színházat, csatlakozott a társulathoz, annak felbomlása után ismét szabadfoglalkozású lett.
Izgalmas megjelenése, sajátos, mély hangja erős karikírozó képességgel párosul. Fontosabb színpadi szerepei: Viola (Molnár Ferenc: Üvegcipő), Feydeau: Osztrigás Mici, Mrs, Dolly Levi (Stewart-Herman: Hello, Dolly), Gittel Mosca (Gibson: Libikóka), Nyina (Csehov: Sirály), Claire Zachanassian (Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása), Helen (Shelagh Delaney: Egy csepp méz). 2005 nyarán Cecíliát alakította a Szegedi Szabadtéri Játékok Csárdáskirálynő előadásában. Még főiskolásként kezdett filmezni, egyebek között játszott a Holnap lesz fácán (1974), a Ki látott engem (1977), az Örökség (1980), a Szamba (1995), az Ámbár tanár úr (1998), a Boldog születésnapot (2003) és a Le a fejjel! (2004) című filmekben.
Nevét országosan ismertté a Sohase mondd című dal tette. Ezek után szinte hihetetlen, hogy a főiskolán fel volt mentve énekből, mert osztályfőnökének, Várkonyi Zoltánnak az volt az álláspontja: ami nem megy, azt nem kell erőltetni. A mély hangszíntől - amilyen a hetvenes évek végén Amanda Lear-é is volt -, akkoriban idegenkedtek, ő pedig képtelen volt az elvárt magas hangon énekelni, kétségbeesésében többször sírva is fakadt. A Sohase mondd eléneklésére eredetileg Kovács Katit akarták felkérni, ő azonban nem vállalta. A Verebes István-Döme Zsolt szerzőpáros így találta meg Hernádi Juditot, aki végre a saját hangját adhatta. A hatalmas siker mindhármukat meglepte, legjobban az énekesnőt, akinek igazából nem is volt kedve a lemezfelvételhez. Azóta több albuma is megjelent (Feketén-fehéren, Levetett blues), Kern Andrással közös nagylemeze a Khernádi címet viseli.
Szabadfoglalkozású színészként nem csak fővárosi, hanem vidéki meghívásoknak is eleget tehet: játszott Miskolcon, Szolnokon, Sopronban, Szegeden és Gyulán. Humorának köszönhetően szereplője volt a Pasik című tévé-sorozatnak és az RTL Klub Heti Hetes című műsorának állandó résztvevője, és gyakran hívják más show-műsorokba is. Alkoholt soha nem iszik, így aztán különösen zokon vette, amikor a Star című bulvárlap arról tudósított, hogy magánéleti problémái miatt a pohárhoz nyúlt. Válaszul 24 millió forintra perelte be a magazint, ítélet még nem született.
1986-ban Jászai Mari-díjat, 1992-ben Erzsébet-díjat, 1993-ban Déryné-díjat kapott, 1996-ban megkapta a filmkritikusok díját, 1998-ban művészi munkáját Érdemes Művész címmel ismerték el. 2002-ben neki ítélték a rangos Déri János-díjat és átvehette a Radnóti Miklós-díjat is.
hirado
2006.04.11. 10:22