HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Délután temetik Milosevics néhai jugoszláv államfőt - ravatalánál tízezrek rótták le kegyeletüket

t: 242

Délután temetik Milosevics néhai jugoszláv államfőt - ravatalánál tízezrek rótták le kegyeletüket

Délután temetik Szlobodan Milosevics néhai jugoszláv miniszterelnököt szülővárosában, Pozsarevácon. A Belgrádban felállított ravatalnál tízezrek rótták le kegyeletüket, főként azok az idős emeberek, akik még mindig hisznek a milosevicsi nagy Jugoszlávia eszményében.

Azok azonban, akik háborús bűnökkel és népirtással vádolják a volt elnököt, a temetéssel egy időben tüntetést szerveznek. Időközben Hágában nyilvánosságra hozták a toxikológiai vizsgálat előzetes eredményét, amely szerint semmi nyoma nincs annak, hogy Milosevics halálát mérgezés okozta volna.

Megérkezett pénteken Belgrádba Gennagyij Zjuganov, az Orosz Kommunista Párt elnöke, hogy részt vegyen Slobodan Milosevic temetésén, de a politikus szerint az elhunyt jugoszláv államfő felesége valószínűleg nem jön el a temetésre. A belgrádi média szerint Zjuganovot a Szerbiai Szocialista Párt vezetői fogadták a belgrádi repülőtéren. A pártvezető megérkezése után közölte, hogy állandó kapcsolatban van a Milosevic-családdal. Mivel azonban a szerb kormány nem adott "elég szilárd garanciákat" az elhunyt feleségének, az özvegy valószínűleg nem lesz jelen a temetésen.

"Elég, hogy Marko (Milosevic fia) elvesztette az édesapját. Nem kell, hogy még az anyját is elveszítse" - hangoztatta Zjuganov, utalva arra, hogy Mirjana Markovicra letartóztatás várna Szerbiában.

Markovic ellen több mint három évvel ezelőtt emeltek vádat, mert közbenjárása nyomán a köztársasági vagyonkezelő alap törvénytelenül lakást utalt ki unokája dadájának. A bűncselekményért három évig terjedő börtönbüntetés jár. Az egykori jugoszláv "first lady" 2003. februárjában hagyta az országot, miután a parlamenti tagsága megszűntével elesett a mentelmi jogtól is. Mivel a vádlott nem jelent meg a perén, Interpol-körözést adtak ki ellene, 2003. április 17-én pedig elrendelték előzetes letartóztatását. Kedden 15 ezer eurós óvadék ellenében ügyvédjei kezeskedtek azért, hogy megjelenik a bíróságon.

Pontot téve a találgatásokra, a belgrádi törvényszék közleményében leszögezte, hogy az előzetes letartóztatást nem vonta vissza, és vádlottat megfosztják a szabadságától, amennyiben megérkezése után nem tesz eleget az idézésnek. Markovicnak megérkezése után át kell adnia az útlevelét a bíróságnak. Amennyiben ezt nem teszi meg, és megpróbálja elhagyni az országot, a belügyi szervek kötelesek a vádlottat feltartóztatni és a bíróság elé állítani. A rendőrség arra is utasítást kapott a bíróságtól, hogy amennyiben a vádlott belép az ország területére, adja át neki a törvényszéki határozatot és az idézést a március 23-én folytatódó perre

A hágai Nemzetközi Törvényszék börtönében elhunyt politikust csütörtökön kora délután ravatalozták fel a Jugoszláv Történeti Múzeumban. Az intézmény éjszaka is nyitva tartott, becslések szerint eddig több mint tízezer ember vonult el a ravatal előtt.

Egy héttel a nyugati média által "utolsó balkáni diktátornak" nevezett politikus halála után a szerbiai sajtót már nem az elhunyt "háborús hagyatéka" körüli vita uralja, inkább a ravatalozást és a temetést kísérő ellentmondások és pletykák érdeklik.

A Blic című napilap arról ír pénteken, hogy a temetést intéző szocialista párti vezetők felkerestek több belgrádi intézményt - sportcsarnokot, szakszervezeti székházat, konferenciaközpontot -, amelyet kiszemeltek ideiglenes ravatalozónak, ám mindenütt elhárították kérésüket. A fenti intézmények ugyanis a főváros tulajdonát képezik, Belgrádot pedig az ellenzéki Demokrata Párt irányítja (elnöke Boris Tadic államfő). Ezután a legnagyobb kormánypárt, a Szerbiai Demokrata Párt közbenjárt, hogy az állami vagyonügynökséghez tartozó múzeumban helyezzék el a koporsót.

Slobodan Lalovic munkaügyi miniszter szerint a kormány - amelyet kívülről támogatnak a milosevici szocialisták - el akarta kerülni a botrányt, mivel a szocialisták az államközösség parlamentje előtt, sátorban akarták felravatalozni Jugoszlávia egykoron teljhatalmú urát.

A részvétnyilvánítások

A Vecernje Novosti című napilapban pénteken megjelent a három éve feloszlatott, "vörössapkás osztag" néven ismert hírhedt titkosszolgálati kommandó részvétnyilvánítása. Az újvidéki Dnevnikben pedig húsz ismert művész, újságíró és nem kormányzati szervezet vezetője a milosevici uralom áldozatainak kívánt örök nyugodalmat, nem pedig az elhunyt államfőnek.

A belgrádi Politikában három tucatnyi gyászjelentés jelent meg a "szerb nép oltalmazójának", az "igazság harcosának", "Koszovó védőjének" címezve. A gyászjelentések közül kitűnik egy, amelyben polgárok csoportja köszönetet mond Milosevicnek "a lopásokért, minden egyes vércseppért, amelyet ezrek ontottak miatta, a félelemért és a bizonytalanságért, generációk félresikerült életéért, a valóra nem váltott álmokért, a szörnyűségekért és háborúkért".

A Politika annak a levélnek a másolatát közölte, amelyet közvetlenül halála előtt küldött a vádlott a börtönből az orosz külügyminiszternek. A vádlott ebben azt állítja, hogy szándékosan tönkre akarják tenni az egészségét. Bizonyítékként hozza fel, hogy csak március 7-én kapta kézhez a január 12-én végzett vérvizsgálat eredményét, amely kimutatta a vérében a lepra és tuberkulózis gyógyítására alkalmas rendkívül erős szert (s amely ellensúlyozza a vérnyomáscsökkentők hatását). Milosevic elpanaszolja, hogy nagyon rosszul érzi magát, védelmet kér az életére törő, ENSZ égisze alatt működő törvényszékkel szemben.

Zdenko Tomanovic, a vádlott jogi képviselője elmondja a lapban, hogy a Milosevic halála előtti napon adta át a levelet Oroszország hágai nagykövetének. A NIN című belgrádi hetilapban megjelent interjúban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter sajnálkozva közli, hogy az írást Milosevic halála után két nappal kapta kézhez.

hirado

2006.03.18. 11:55

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek