A kis dél-balkáni ország miniszterelnöke, Vlado Bucskovszki hatalmas iratköteggel - a kitöltött uniós kérdőívekkel -látogatott Brüsszelbe, ott azonban diplomatikus módon tudomására hozták, hogy az integráció még várat magára.
Brüsszeli vélemények szerint a 2010-es csatlakozási céldátum, amit a macedón miniszterelnök jelölt meg, körülbelül megfelel Jacques Chirac elhíresült 1996-os víziójának. A francia elnök akkor Lengyelországot és Magyarországot 2000-re uniós tagállamnak vélte látni.
Nagyon diplomatikusan, de egyértelműen jelezte Barroso bizottsági elnök is, hogy a brüsszeli testület sokkal óvatosabb, mint a Skopjéból érkezett vendég. Rendkívül korai lenne még bármiféle dátumról beszélni és a bizottság nem fog később sem semmiféle alaptalan spekulációkba bocsátkozni Macedónia belépésének dátumát illetően - mondta José Manuel Barroso, a Vlado Bucskovszkival folytatott megbeszélések után.
Macedónia a csatlakozási procedúra legelején tart, a brüsszeli kérdésekre adott 14 ezer oldalnyi válasz feldolgozása után a bizottság elkészíti az első országjelentést. Ebben vagy javasolja a tárgyalások megkezdését, vagy nem, de ha el is kezdődnek a megbeszélések, ez a 25 tagállam egyhangú döntésétől függ.
A Macedóniánál jóval felkészültebb közép-európai államok esetében a tárgyalás kezdete és a tényleges belépés között hat év telt el, ráadásul Macedónia esetében politikai gondok is vannak, Görögországgal vitában áll a Macedónia név miatt, és az albán kisebbség kapcsán is adódhatnak előre nem látható problémák.
[LHP.HU]
2005.02.15. 16:51