HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Tombol a karikatúra-háború - fokozódik a puskaporos hangulat

t: 365

Tombol a karikatúra-háború - fokozódik a puskaporos hangulat

Újabb halálos áldozatokat követeltek a Mohamed-prófétáról néhány európai országban megjelent gúnyrajzok miatt kirobbant dühödt tüntetések Afganisztánban, miközben politikusok és a legtekintélyesebb nemzetközi szervezetek a világ minden tájáról önmérsékletre, toleranciára és párbeszédre buzdító felhívásokat tesznek közzé.

Óvatosságra intik az arab országokba utazó magyarokat

Washington megbotránkozott az ellenkarikatúra-pályázaton

Bush megelégelte az erőszakhullámot - a világ kormányaihoz szólt az elnök

Az osztrák külügyminiszter az Európai Unió soros elnöksége nevében kezdeményezte, hogy Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője utazzon Dzsiddába, és találkozzon az 57 országot tömörítő Iszlám Konferencia Szervezetének vezetőivel. George Bush amerikai elnök pedig felszólította a világ kormányait, hogy fékezzék meg a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrák miatt kitört erőszakot.

Ki áll a háttérben?

Az Afganisztánban állomásozó amerikai erők egyik szóvivője korábban arról számolt be: az Egyesült Államok és más országok is vizsgálják, hogy iszlám szélsőséges szervezetek ösztönzik-e zavargásokra, erőszakos cselekményekre a karikatúrák miatt tüntetőket szerte a muzulmán világban.

Közösen hívott fel nyugalomra és párbeszédre három tekintélyes nemzetközi szervezet, az OIC, az EU és az ENSZ a Mohamed-gúnyrajzok miatt kirobbant erőszakos akciók kapcsán. Közös közleményükben különösképpen elítélték a szíriai és a libanoni fővárosban és másutt diplomáciai képviseleteket ért támadásokat, egyben a különböző felekezeti közösségeken belüli és azok közötti párbeszéd felújítását szorgalmazták. Kofi Annan a karikatúrák okozta válság kirobbanása óta immár negyedszer hallatta hangját az ügyben.

Csaknem tíz halottja van a megmozdulásoknak Afganisztánban

A megbékélésre ösztönző felhívások ellenére szerdán számos muzulmán országban folytatódtak a tiltakozó akciók. Négy ember halt meg Agfanisztánban, ahol a rendőrség tüntetők tömegébe lőtt éles lőszerrel az ország déli részén fekvő Kalat városban, hogy megakadályozza a tiltakozókat egy amerikai katonai támaszponthoz vonulásukban. A közép-ázsiai országban három napja tartó megmozdulások halottainak száma ezzel legalább tízre emelkedett.

Mintegy 3000 felhergelt tüntető tört-zúzott és felgyújtott két mozit a pakisztáni Lahorban a Korán állítólagos megsértése miatt. Ciszjordániában mintegy 300 palesztin megtámadta egy nemzetközi megfigyelő szervezet hebroni épületét. A szervezet több mint hatvan alkalmazottja az épületben tartózkodott, 11 dán alkalmazott kivételével, aki a múlt héten óvatosságból ideiglenesen Tel-Avivba utazott. A támadást követően a nemzetközi megfigyelő misszió norvég, svéd, dán, olasz, svájci és török tagjai is elhagyták a ciszjordániai várost és dán társaik után Tel-Avivba mentek. Teheránban mintegy kétszázan tüntettek Dánia és Nagy-Britannia nagykövetsége előtt, az általuk cionistának nevezett dán nagykövet kiűzését követelve. Ankarában mintegy félezer fiatal török nacionalista, Szarajevóban több száz, Banglades fővárosában több mint ezer muzulmán tüntetett a karikatúrák ellen tiltakozva.

A kölcsönös provokációk és sértegetések spiráljának megállítására szólított fel a Mohamed-karikatúrákkal összefüggésben az EU soros elnöki tisztét betöltő Ausztria kancellárja. Wolfgang Schüssel Bécsben kiadott állásfoglalásában megrendültségét fejezte ki azokért az ábrázolásokért, amelyek az Arab-Európai Liga elnevezésű antwerpeni muzulmán bevándorlási szervezet internetes honlapján jelentek meg, valamint egy iráni lapnak azzal a felhívásával kapcsolatban, amellyel holokausztkarikatúrák versenyét hirdette meg, hogy a zsidók szenvedéseit karikatúrákkal ábrázolják - jelentette Keller Tivadar, az MTI tudósítója. Az amerikai kormányzatot szintén megbotránkoztatta, hogy Iránban a holokausztról szóló karikatúrapályázatot indítanak, Washington egyúttal Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnököt tette felelőssé az ellenkarikatúra-pályázatért.

A magyar nagykövetségek biztonsága jó, egyetlen városban sincs közvetlen veszélyhelyzet, magyar személyeket, képviseleteket és érdekeket nem fenyeget veszély - mondta a külügyi szóvivő . Polgár Viktor ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a külügyi tárca internetes honlapján, a konzuli információk, az utazási tanácsok között az egyes érintett országoknál szerepel egy figyelem felhívó, óvatosságot javasló bekezdés.

A Külügyminisztérium azt javasolja, hogy a jelentős muzulmán lakossággal bíró országokba, illetve térségekbe utazó magyar állampolgárok különös körültekintéssel készüljenek fel utazásukra, tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot ottlétük idején, kerüljék a tömegdemonstrációk színhelyeit, viselkedésükkel, öltözködésükkel pedig tartsák tiszteletben a helyi szokásokat és a hagyományokat.

hirado

2006.02.08. 20:14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek