HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Vallási gyűlöletkeltés -

t: 394

Vallási gyűlöletkeltés -

A tervezet alapján bűncselekménynek minősülne a vallási közösségek elleni gyűlöletkeltés; ez utóbbira az eredeti törvényjavaslat meglehetősen széles értelmezésű meghatározást adott. A nem választott felső kamara, a Lordok Háza, amely a sajátos brit jogi-törvényhozási felépítményben egyben a legfőbb bírói és fellebbviteli fórum is, erős szűkítéseket épített be az alsóházban tavaly már megszavazott tervezet definícióiba, és a kormány most ezeket a módosításokat akarta leszavaztatni az alsóházban.

A szerdára virradóra lezajlott voksoláson azonban az első fordulóban tíz, a második, döntő szavazási körben egy fős többséggel elbukott a felsőházi módosításokat visszamódosító kormányzati indítvány, jóllehet a Munkáspártnak 66 fős többsége van a 659 fős választott alsó kamarában.

Az ellenzék a kormány meglepetésszerű vereségét hangos ovációval fogadta, és sokan azt kiáltozták Tony Blair miniszterelnök felé, hogy mondjon le. A tervezet ellenzői szerint a vallási közösségek elleni gyűlöletkeltést kriminalizáló tervezet eredeti formájában a szólásszabadságot csorbította volna.

A törvényjavaslatot nyilvánosan kritizálók egyik szószólója volt Rowan Atkinson színész, aki a Mr. Bean szerepében előadott paródiáival vált világhírűvé. Atkinson szerint a tervezet alapján a művészi kifejezés egyes formái is bűncselekménnyé váltak volna.

Charles Clarke belügyminiszter ugyanakkor a vereséget "tiszta politikai akciónak" nevezte, amelynek ellenzéki és kormánypárti részvevői szavai szerint csak a kormány vereségére törekedtek, a törvényjavaslat tartalmának tényleges megfontolása nélkül. Clarke mindazonáltal bejelentette, hogy a kormány elfogadja a parlament döntését, és a javaslat a felsőház által beiktatott módosításokkal együtt válik törvénnyé.

A tervezet eredeti szövege szerint vallási jellegű minden olyan gyűlöletkeltés, amely vallásuk, vagy vallástalanságuk alapján meghatározott embercsoportok ellen irányul. Nagy-Britanniában már létezik törvény a faji uszítás büntetésére - ennek legmagasabb tétele 7 év fegyház -, de a jogalkalmazók szerint ez nem használható olyan esetekben, amikor valakit például muszlim hite miatt ér atrocitás.

Az 1997 óta kormányzó brit Munkáspártnak a kedd esti volt a második alsóházi veresége; az elsőt tavaly novemberben szenvedte el a terrorizmus elleni törvény szigorítását célzó módosítási tervezetével, amelyet a júliusi véres merényletsorozat után terjesztett be.

hirado

2006.02.01. 10:44

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek