Frissítette álláspontját az amerikai katonai hírszerzés: Észak-Korea már rendelkezhet olyan kisméretű nukleáris robbanószerkezettel, amelyet képes ballisztikus rakétára felszerelni. Mindez az amerikai képviselőház katonai bizottságának meghallgatásán derült ki. Korábban a Pentagonhoz tartozó Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) azon a véleményen volt, hogy az észak-koreaiak nem rendelkeznek ehhez megfelelő szakértelemmel.
A nyilatkozatot értékelve Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a Kossuth Rádió reggeli műsorában azt mondta: így most az tűnik biztosnak, hogy Phenjannak van rakétára szerelhető atomtöltete, de egyáltalán nem biztos, hogy használni is akarja, ahogyan az sem, hogy képes-e rá.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt órákban soron kívül találkozott Barack Obama amerikai elnök és az ENSZ dél-koreai főtitkára, Ban Ki Mun. A találkozóra meghívták a Dél-Koreában állomásozó amerikai erők főparancsnokát is, ő azonban távol maradt, mert túlságosan veszélyes a helyzet. Eközben Rasmussen NATO-főtitkár és Kerry amerikai külügyminiszter is Dél-Koreában tárgyal soron kívül, a G8 országcsoport pedig felkérte Kínát, hogy próbáljon meg közvetíteni.
Nógrádi arra is figyelmeztetett: április 15-én lesz Kim Ir Szen születésnapja, és nyugati politikusok szerint erre a napra időzíthetnek rakétakilövést. Nem véletlen - tette hozzá -, hogy a térségbe olyan amerikai hadihajókat küldtek, amelyek 60 másodpercen belül képesek bemérni egy rakéta teljes röppályáját, és ha olyan válasz jön, hogy a szerkezet lakott terület felé tart, abban a pillanatban megsemmisítik.
A diplomácia egyelőre tanácstalan, ha ugyanis az országok elkezdenék kiüríteni észak-koreai követségeiket, egyrészt nem jutnának információhoz, másrészt azt jelentené, hogy részt vesznek a háborús pánikban. Ha ezt mégis megteszik, csak egységes fellépésnek lenne értelme, akkor is úgy, hogy néhány diplomatát ott kell hagyni az információcserére – hangsúlyozta Nógrádi.
A biztonságpolitikai szakértő emlékeztetett arra is, hogy hetek, hónapok óta titkos, minden forgatókönyvet figyelembe vevő diplomáciai tárgyalások folynak Észak-Korea és az Egyesült Államok között, a kínai haditengerészet pedig néhány hete Észak-Korea keleti partjainál gyakorlatozik, és egyre többen utalnak rá: a Kína és Észak-Korea közt 1961-ben született barátsági, együttműködési és kölcsönös segítségnyújtási szerződés alapján a kínai csapatok bármikor bemehetnek Észak-Koreába.
hirado
2013.04.12. 10:59