Felére, évente 200 ezer alá csökkenhet Oroszországban a dohányzás miatti halálesetek száma a jóváhagyás alatt álló új dohányzásellenes törvénynek köszönhetően - vélte kedden Oleg Zalagaj, az egészségügyi minisztérium szóvivője.
Dmitrij Medvegyev miniszterelnök még ősszel, a törvény benyújtásakor azt mondta, Oroszország világelsőnek számít a dohányzás terén, hiszen a lakosság egyharmada, mintegy 44 millió ember dohányzik az országban. Hozzátette, évente 400 ezren halnak meg a dohányzás káros egészségi következményei miatt.
Zalagaj az Interfax hírügynökség ismertetése szerint most úgy vélekedett, az új jogszabálynak köszönhetően évente 150-200 ezerre csökkenhet a dohányzás miatti halálozások száma.
A dohányzást a nyilvános helyeken megtiltó törvény - amelyet a parlamenti alsóház, a duma már elfogadott - a jövő héten kerül a felsőház, a Szövetségi Tanács elé. Szvetlana Orlova, a tanács alelnöke kedden úgy nyilatkozott, hogy a testületben február 20-án tartják a szavazást, amely várakozásai szerint bizonyosan szintén támogató lesz.
Ezután még Vlagyimir Putyin elnöknek kell aláírnia a jogszabályt, amely júniustól életbe is lép. Az érvénye alá tartozó intézmények, területek köre fokozatosan fog bővülni.
Az iskolákra, egyetemekre és a közintézményekre a törvény hatálya azonnal kiterjed majd. Jövő júniustól az éttermekre, szállodák nyilvános részeire, távolsági vonatokra is vonatkozik.
A jogszabály szerint megnövelik a dohánytermékek fogyasztási adóját is Oroszországban, ami egyet jelent azok árának jelentős emelkedésével. Jelenleg már egy dollárnak megfelelő összegért is hozzá lehet jutni egy-egy csomag cigarettához az országban. A törvény minimálárat is bevezet.
Az alsóházi szavazás kapcsán nyilatkozó illetékesek mindazonáltal arra is rámutattak, hogy a dohányosok számának jelentős csökkenéséhez nem elegendő tiltásokat bevezetni, hanem azokat felvilágosító kampánnyal kell kiegészíteni az egészségesebb életmód érdekében. Erre annál is inkább szükség van, mert Oroszországban nagyon befolyásos a dohányipari lobbi - teszik hozzá.
Civil szervezetek képviselői mindezeken felül arra hívták fel a figyelmet, hogy a szabályozást ki kellene egészíteni olyan intézkedésekkel is, amelyek figyelembe veszik az ország sajátosságait, mindenekelőtt időjárását. Ha például mindenhonnan a szabad ég alá szorítják ki a dohányosokat, azok egy része a rendkívüli hideg időszakában tüdőgyulladást kaphat - vélték.
hirado
2013.02.13. 09:08