HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Ez történt XVI. Benedek hivatali ideje alatt

t: 892

Ez történt XVI. Benedek hivatali ideje alatt

A lemondását hétfőn bejelentő XVI. Benedek csaknem nyolc éven át töltötte be a pápai hivatalt.

2005. augusztus: A pápa első külföldi útja szülőhazájába, Németországba vezet. A XX. katolikus világifjúsági találkozón a Köln melletti Marienfeld mezőn bemutatott misén a jóra és könyörületességre inti a világ minden tájáról összesereglett egymillió hívőt.

2005. november: Nyilvánosságra kerül egy dokumentum a pápa aláírásával, amely arra kötelezi a papi szemináriumokat, hogy ne szenteljenek pappá "homoszexuális hajlamúakat".

2006. január: Első, "Deus caritas est" (Isten a szeretet) kezdetű enciklikájában XVI. Benedek hangsúlyozza a keresztény felebaráti szeretet jelentőségét.

2006. május: Több tízezren ünneplik a pápát lengyelországi látogatásán. Auschwitzban XVI. Benedek a megbocsátásra és megbékélésre hív föl.

2006. szeptember: A németországi Regensburgban elmondott beszédében a pápa a hit és a józan ész viszonyáról elmélkedve szavainak illusztrálására egy XIV. századi bizánci császárnak, II. (Paleolog) Mánuelnek egyik könyvét idézi, amelyben a császár egy perzsa muzulmán tudóssal folytatott párbeszédét írja le, akit a szent háborúról és a vallásra hivatkozva elkövetett erőszakról kérdezett.

A könyv egyes fejezeteit kommentálva XVI. Benedek világos megkülönböztetést tesz a kereszténység és az iszlám között a hit és a józan ész viszonyát tekintve. "A muzulmán doktrínában az Isten egyáltalán nem transzcendens. Akarata a mi kategóriáink egyikéhez sem, még a józan észéhez sem kapcsolódik" - mondta.

Muszlim vallási és politikai vezetők magyarázatot és bocsánatkérést követeltek. A pápa közölte, "rendkívüli módon sajnálja", ha megsértette bárkinek az érzékenységét.

2006. november: A pápa törökországi látogatásán - első, muszlim országban tett útján - a megbékélés jeleként együtt imádkozik a főmuftival az isztambuli Kék mecsetben.

2007. augusztus: Zsidószervezetek bírálják XVI. Benedek pápát, amiért nyári rezidenciáján fogadta a szélsőségesen nacionalista, EU-ellenes Radio Maryja lengyel rádió igazgatóját, az antiszemitizmussal vádolt Tadeusz Rydzyket.

2007. november: Megjelenik XVI. Benedek második enciklikája. A 64 oldalas, "Spe Salvi" ("A remény általi megváltás") kezdetű - Szent Pál Rómaiakhoz írt levelének soraiból kiinduló - enciklikában a keresztény remény jelentőségét hangsúlyozza, mint kiutat a jelenkor hitbeli válságából.

2009. január: A pápa felold a kiközösítés alól négy tradicionalista püspököt, a X. Szent Pius Testvériség tagjait, köztük Richard Williamsont, aki ellen Németországban nyomozás indult holokauszttagadó kijelentései miatt.

2009. március: Felháborodást keltett XVI. Benedeknek az az afrikai látogatásán tett kijelentése, hogy az AIDS problémáját "nem lehet óvszerek osztogatásával megoldani, sőt az még súlyosbítja is a gondokat".

2009. július: "Caritas in veritate" (Szeretet az igazságban) kezdetű harmadik enciklikájában XVI. Benedek pápa azt írja, "a gazdaság civilizálására" van szükség a pénzügyi és gazdasági válság körülményei között. Ez alatt, mint kifejtette, azt érti, hogy a nyereségorientált vállalatok mellett legyen hely a szociális célokért küzdő vállalkozásoknak is; a puszta piaci logika mellett érvényesüljön a szolidaritás is a polgárok egymás közötti kapcsolataiban.

2010. március: A pápa elfogadja John Magee írországi püspök lemondását, aki egy egyházi vizsgálóbizottság megállapítása szerint nem kezelte megfelelően az egyházmegyéjében történt szexuális visszaélésekkel kapcsolatos panaszokat. A katolikus egyházon belüli pedofil bűncselekményekről XVI. Benedek azt írta az ír püspököknek küldött pásztorlevélben: az egész egyház szégyent és megbánást érez a történtek miatt.

2011. május: XVI. Benedek pápa boldoggá avatja elődjét, a néhai II. János Pált a vatikáni Szent Péter téren több százezer ember előtt bemutatott misén.

2012. május: Kirobban a "Vatileaks"-botrány. Paolo Gabrielét, a pápa komornyikját megvádolják, hogy bizalmas pápai dokumentumokat adott át egy újságírónak. A férfit októberben 18 hónap szabadságvesztésre ítéli a vatikáni bíróság, de XVI. Benedek karácsony előtt kegyelemben részesíti.

hirado

2013.02.11. 19:24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek