II. Abdalláh király vasárnap megnyitotta az új jordániai parlament első ülését, ígéretet téve arra, hogy folytatja a belpolitikai élet demokratizálását.
A januári választások eredményeként megalakult új törvényhozásnak a korábbinál szélesebb jogkörei vannak. Így például a parlament fogja megválasztani az arab ország következő miniszterelnökét - igaz, a királlyal "egyetértésben". Korábban az uralkodó joga volt a kormányfő kinevezése, abba a törvényhozásnak nem volt beleszólása.
Az új parlamentben is többségben vannak a kormányhű erők, valamint a különböző törzsek képviselői. Ugyanakkor néhány fiatal jelöltnek is sikerült mandátumhoz jutnia a január 23-án rendezett választásokon, amelyeket bojkottált Jordánia legszervezettebb politikai ereje, a Muzulmán Testvériség.
Vasárnapi beszédében II. Abdalláh megerősítette korábbi ígéretét, miszerint a folytatni kívánt reformok célja az, hogy "a nemzet váljék a hatalom forrásává". Egyúttal elismerte, hogy a januári voksolást szabályozó új választási törvény "nem ideális, jóllehet a lehető legnagyobb egyetértésre talált".
Az uralkodó a négyéves mandátum felének letelte után oszlatta fel az előző törvényhozást. A lépés előzményeként erősödtek azok a nézetek, amelyek szerint az alsóház zömmel törzsi vezetőkből álló konzervatív tagjai túlságosan engedelmes végrehajtói a király akaratának.
Jordániában két éve követel a lakosság belpolitikai reformokat, miközben az energiaválság is egyre nagyobb feszültséget kelt az országban. Megfigyelők kétlik, hogy az új parlament révén döntő változás következhetne be, ugyanis az ellenzék legfontosabb pártja, a Muzulmán Testvériség nincs képviselve a törvényhozásban.
hirado
2013.02.10. 21:22