Legalább ketten meghaltak, sok a sebesült - közölte egy rendőr.
A pokolgép feltehetően a követség oldalbejáratánál lévő ellenőrző pontnál robbant, ott, ahol a vízumkérők belépnek a képviselet területére. A robbanás az épület belsejében nem okozott kárt, de egy filmfelvételen látni lehetett egy ajtót, amelyet a detonáció letépett a kerethez rögzítő sarokvasról. Egy újságíró egy holttestet is látott az utcán heverni.
A merénylő is meghalt
Az NTV török kereskedelmi tévé arról számolt be, hogy a merénylő meg egy biztonsági őr a helyszínen meghalt, egy nő pedig súlyosan megsebesült.
Alaaddin Yüksel, az ankarai kormányzó azt mondta, hogy az előzetes vizsgálatok szerint öngyilkos merénylő áll a történtek mögött. Muammer Güler belügyminiszter később bejelentette, hogy az illető valószínűleg török állampolgár, egy szélsőbaloldali szervezet, a DHKP-C tagja volt. Ez a csoport több merényletet is elkövetett az elmúlt években.
Francis Ricciardione, az Egyesült Államok ankarai nagykövete közölte, hogy a képviselet egyik török alkalmazottja életét vesztette.
Az isztambuli amerikai konzulátus figyelmeztette az amerikai állampolgárokat, hogy további értesítésig ne keressék fel a Törökországban lévő amerikai külképviseleteket. A terrortámadás tényét megerősítette a washingtoni külügyminisztérium is, amely az isztambuli figyelmeztetést is megismételte.
A merénylet helyszínétől mintegy ötszáz méterre található az ankarai magyar nagykövet rezidenciája. Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője azt mondta, hogy a merényletnek nincs magyar sebesültje.
Az amerikai képviselet épületét erősen őrzik. A környéken számos nagykövetség van, ott található Németország és Franciaország képviselete is. A rendőrség lezárta a területet, az újságírókat sem engedik be.
Még senki nem vállalta a felelősséget
Egyelőre senki nem vállalta a felelősséget a merénylet elkövetéséért, bár kurd felkelők és iszlamista fegyveresek igen tevékenyek Törökországban.
A kurd felkelők, akik az ország, többségében kurdok lakta délkeleti részében harcolnak az autonómia kivívásáért, az utóbbi időben jelentősen fokozták merényleteik számát.
Isztambulban 2003-ban az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez köthető iszlám fegyveresek öngyilkos merényletet hajtottak végre a brit konzulátus közelében, 58 ember meghalt. A támadással a brit konzulátust, egy brit bankot és egy zsinagógát vettek célba.
Öt évvel később, 2008-ban ugyancsak az al-Kaidához kapcsolható fegyveresek az amerikai konzulátusnál csaptak le, három támadó és három török rendőr meghalt.
hirado
2013.02.02. 00:39