Felvidéki politikusi és elemzői vélemények szerint üdvözlendő és jó irányba tett lépésnek értékelhető az Európai Parlament petíciós bizottságának szerdai döntése.
A döntéssel "kivizsgálandónak" ítélte a szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyar állampolgárok ügyével foglalkozó beadványt.
Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke örömteli hírként értékelte az EP petíciós bizottságának döntését. "Ez egy fontos lépés előre, de az egész ügy kedvező lezárása még igen messze van" - mondta az MTI-nek az MKP elnöke, aki úgy véli, a fejlemény minden felvidéki magyar számára jó hír, de különösképpen az, azok számára akiket a szlovák állam önkényeskedő módon megfosztott szlovák állampolgárságuktól.
Hozzátette: a mostani döntés után remélni lehet, hogy az Európai Unió "végre a sarkára áll", és a jövőben már nemcsak a tagállamok, de azok állampolgárainak érdekeit is figyelembe veszi majd.
Jarábik Balázs politikai elemző szerint a folyamat jelenlegi állapotában nem lehet arra számítani, hogy a brüsszeli döntés különösebb visszhangot váltana ki Szlovákiában. "Az, hogy egy ilyen döntés született, az mindenképpen pozitív, de különösebb jelentőségét nem látom, hiszen az EP-nek úgymond egyébként is az a feladata, hogy az ilyen beadványokkal foglalkozzon" - szögezte le az elemző.
Apró, de fontos lépésnek tartja a brüsszeli petíciós bizottság döntését a legnagyobb felvidéki magyar hetilap, a Szabad Újság főszerkesztője, aki szerint bár ismét sikerült közelebb jutni a beterjesztők által kitűzött célhoz, ám aligha lehet arra számítani, hogy a döntést követően a szlovák politika és a közvélemény az eddiginél jobban foglalkozzon a szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyarok ügyével.
"A szlovák kormány, illetve a szlovák nyelvű sajtó várhatóan nem fogja túlragozni a döntést, inkább elhallgatja az ügyet, amíg lehet" - tette hozzá Molnár Judit.
Az Európai Parlament (EP) petíciós bizottsága szerdán döntött arról, hogy befogadja, azaz "kivizsgálandónak" ítéli a Szlovákiában szlovák állampolgárságuktól megfosztott magyarok ügyével foglalkozó beadványt. Erről Bagó Zoltán fideszes, Mészáros Alajos szlovákiai magyar és Tőkés László romániai magyar néppárti EP-képviselő közös közleményben adott tájékoztatást.
A beadványt tavaly októberben a szlovák állampolgárságától megfosztott Gubik László, valamint Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának jelenlegi és a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke nyújtotta be.
hirado
2013.01.24. 20:53