A biztonsági erők állítólag a szaharai földgáztelepnek csak egy részét foglalták vissza a terroristáktól.
Péntek hajnali értesülések szerint az algériai túszdráma még nem ért véget, a biztonsági erők állítólag a szaharai földgáztelepnek csak egy részét foglalták vissza a terroristáktól. A kora reggeli órákban még mindig homály fedte, hogy miként zajlott és milyen veszteségekkel járt az algériai hadsereg előző napi túszmentő akciója.
A Reuters hírügynökség péntekre virradóra algériai biztonsági forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy a terroristák elleni katonai akcióban a túszok közül harminc vesztette életét, algériaiak és külföldiek egyaránt. Az idézett források nyolc algériai, két japán, két brit és egy francia halottat említettek, hozzátéve, hogy a többi áldozat állampolgársága még nem ismert. A külföldi túszok között egyébként amerikai, brit, norvég, japán, Fülöp-szigeteki, malajziai, ír, francia és román állampolgárok voltak.
A terroristák csütörtök este azt közölték, hogy az algériai biztonsági erők támadásában meghalt egyik parancsnokuk és életét vesztette a csoport tizenöt tagja.
Az APS algériai hírügynökség éjszakai jelentésében azt állította, hogy a katonaság az előző napi légi és földi támadás nyomán csak a telepnek azt a részét foglalta vissza, ahol a helyi, valamint a külföldi munkatársak lakóépületei voltak. A telep többi része a termelési létesítményekkel továbbra is az iszlamisták ellenőrzése alatt áll. A hírügynökség csütörtökön még azt közölte, hogy a túszmentő akció befejeződött.
Az algériai biztonsági erők csütörtökön a déli órákban indítottak légi és földi akciót a szaharai gázkitermelő telepen fogva tartott algériai és külföldi túszok szabadon bocsátására. Korábban olyan értesülések voltak, hogy az iszlamista fegyveresek több száz embert ejtettek foglyul, többségükben a telepen dolgozó algériaiakat, valamint mintegy negyven külföldit. A túszejtők az első hírek szerint algériaiak voltak, csütörtök este viszont az algériai belügyminiszter már azt állította, hogy Líbiából érkeztek.
Értesülések szerint a túszmentő akciót az algériai hatóságok az érintett országokkal nem egyeztették. A tájékoztatási miniszter egy interjúban azt hangoztatta: azután szánták el magukat a támadásra, hogy a terroristákkal folytatott tárgyalások semmilyen eredményt nem hoztak. A japán kormány sajnálatosnak nevezte a történteket, és közvetve neheztelését fejezte ki Washington is. A külügyminisztérium közölte, hogy Hillary Clinton pénteken ismét kapcsolatba kíván lépni algériai kollégájával. Sérelmezte a hiányos tájékoztatást Jens Stoltenberg norvég kormányfő is.
A Fehér Ház bejelentése szerint az algériai eseményekről telefonon egyeztetett Barack Obama amerikai elnök és David Cameron brit kormányfő. Mindketten támogatásukról biztosították a Maliban az elmúlt hét végén kezdett francia katonai intervenciót.
A terroristák korábban azt hangoztatták, hogy az algériai földgázkitermelő telep elleni támadást az általuk agressziónak bélyegzett francia katonai beavatkozás megtorlásának szánták.
hirado
2013.01.18. 09:57