A hivatalos algériai hírügynökség szerint kiszabadult négy külföldi túsz a fegyveres iszlamisták fogságából.
Az APS helyi forrásra hivatkozva jelentette, hogy két brit, egy kenyai és egy francia nyerte vissza a szabadságát, és a katonaság kiszabadított több száz algériait is. A többi külföldi túsz sorsáról ellentmondóak a jelentések, egy helyi biztonsági forrás azt állította, hogy 25-en túlélték a hadsereg akcióját.
A terroristák a mauritániai Nuáksúti Információs Ügynökség (ANI) hírügynökségen keresztül viszont azt jelentették be, hogy 35-en életüket vesztették, és 15 túszejtő meghalt, miután az algériai hadsereg megtámadta azt a gázkitermelő üzemet Algéria keleti, sivatagos részén, ahol az emberrablók fogva tartották túszaikat. Ezt korábban egy iszlám szélsőséges csoport szóvivője közölte az ANI mauritániai hírügynökséggel, amely szerint még hét élő túsz van a terroristák kezén az algériai gázkitermelő telepen.
Az ANI, amely folyamatos kapcsolatban áll az emberrablókkal, azt jelentette, hogy két amerikai, három belga, egy japán és egy brit állampolgár van az iszlamisták fogságában. A szóvivő közölte, hogy az algériai hadsereg helikopteres támadásában meghalt a túszejtők parancsnoka, Abu el-Baraa is. Akkor érte őket a támadás, amikor a túszokkal el akarták hagyni a gázipari üzem területét, és biztonságosabb helyre próbálták vinni őket - tette hozzá.
Az ANI gyakran közöl olyan értesüléseket, amelyek az al-Kaidához köthető csoportoktól származnak. Más forrás nem erősítette meg ezeket az információkat. A brit külügyminisztérium annyit közölt az algériai hatóságok tájékoztatása alapján, hogy katonai művelet van folyamatban a helyszínen.
Iszlamista fegyveresek szerdán támadtak meg Algériában egy földgáz-kitermelő telepet, és túszul ejtették külföldi szakemberek nagy csoportját, miközben két embert megöltek. A támadók motivációját a források különféleképpen írták le. Ők maguk azt állítják, hogy Franciaország Maliban folyó katonai intervenciója miatt léptek akcióba, de egy másik forrás szerint mintegy száz terroristatársuk szabadon engedését követelik az algériai börtönökből.
Az indokok között szerepel az is, hogy árulásnak tekintik, amiért Algéria engedélyezte légtere használatát Franciaországnak a Maliban indított katonai intervenció során.
hirado
2013.01.17. 17:17