HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Irán mégis tárgyalna - üzent az EU-trojkának

t: 551

Irán mégis tárgyalna - üzent az EU-trojkának

Irán kedden felszólította Nagy-Britanniát, Franciaországot és Németországot, hogy azonnal folytassa vele a tárgyalásokat az iráni atomprogramról.

Ezt egy iráni forrás közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bécsi székhelyéről. A neve elhallgatását kérő tisztségviselő elmondta, hogy Dzsavad Vaidi iráni főtárgyaló, az ország legfelsőbb nemzetbiztonsági tanácsának helyettes vezetője levelet küldött az Európai Unió három országának, és ebben hangsúlyozta, hogy Irán hajlandó "tárgyalásokon eloszlatni a meglévő félreértéseket békés atomprogramjával kapcsolatban".

A levéllel az a célja Teheránnak, hogy "bebizonyítsa: a londoni tanácskozás dacára Irán elkötelezte magát a tárgyalások folytatása és amellett, hogy tárgyalásos úton találjanak megoldást" - tette hozzá.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának kulcsszereplői hétfőn Londonban tárgyaltak arról, hogy a BT elé utalják-e az iráni atomdossziét. Tony Blair szóvivője az egyeztetés után kedden azt közölte, Nagy-Britannia továbbra is nyitott az iráni nukleáris kérdés olyan, tárgyalásos megoldása iránt, amellyel a dossziét nem utalják a Biztonsági Tanács elé. Azonban bármilyen megegyezésnek az a feltétele, hogy Irán eleget tegyen nemzetközi kötelezettségeinek - tették hozzá.

Nagy-Britannia, Németország és Franciaország hétfőn kezdeményezte, hogy hívják össze a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsának rendkívüli ülését, hogy döntsön a BT elé utalás tárgyában.

Moszkva és Kína attól tart, hogy Irán és a nemzetközi közösség közötti feszültség eszkalálódásához vezethet, ha az ügy a BT elé kerül. Moszkva hétfőn reményét fejezte ki a kompromisszumos megoldásban, mondván, Irán nem zárta ki, hogy Oroszországban végezze az urániumdúsítást. Ez az együttműködés nagyobb átláthatóságot tenne lehetővé.

A szóvivő szerint elképzelhető, hogy London fontolóra veszi a Moszkva felvázolta a lehetőséget. "Az ideális számunkra egy diplomáciai megoldás lenne. Egy diplomáciai megoldásnak azt kell jelentenie, hogy Irán eleget tesz nemzetközi kötelezettségeinek. Ez a feltétel." - mondta.

Közben Dick Cheney amerikai alelnök Kairóban Egyiptom támogatását kérte ahhoz, hogy a kérdést a BT elé utalhassák - közölték egyiptomi forrásból.

Cheney Kairóban kétórás megbeszélést folytatott Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel; a megbeszélés után nem nyilatkozott a sajtónak, hanem azonnal Szaúd-Arábiába repült tovább.

Az egyiptomi elnök szóvivője viszont elmondta: Cheney Egyiptom támogatását kérte, a NAÜ kormányzótanácsában helyet foglaló Egyiptom azonban várakozó álláspontra helyezkedik, megvárja, hogy a testület konszenzusra jut-e a kérdésben.

Egyiptom nem támogathat ilyen határozatot, csak abban az esetben, ha az utal az atomsorompó-szerződés egyetemlegességére és mentes a kettős mércétől - jegyezte meg a szóvivő, burkoltan arra az egyiptomi álláspontra célozva, hogy Izraelnek sem lenne szabad megengedni atomfegyver birtoklását. Izrael nem erősíti meg és nem cáfolja, hogy van ilyen fegyvere, de széles körben feltételezik róla.

hirado

2006.01.17. 18:25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek