Milos Zeman és Karel Schwarzenberg jutott a cseh elnökválasztás második fordulójába. Az első fordulóban az elnöki bársonyszék megszerzéséhez egy jelöltnek a szavazatok több mint 50 százalékát kellett volna megszereznie.
A döntő, második fordulóban a két legjobban szerepelt jelölt indul, a győzelemhez ekkor már elég az egyszerű többség is.
A harmadik és a negyedik helyen a korábban legnagyobb esélyesnek tartott Jan Fischer volt miniszterelnök, illetve Jirí Dienstbier szenátor végzett 16,4 és 16,1 százalékkal.
A további öt jelölt jóval kisebb támogatást kapott: Vladimír Franz művész 6,8 százalékot, Zuzana Roithová EP-képviselő 4,9 százalékot, Tána Fischerová szenátor-színésznő 3,2 százalékot, Premysl Sobotka szenátor 2,5 százalékot, Jana Bobosíková, a parlamenten kívüli Suverenita párt elnöke 2,4 százalékot.
Az elnökválasztás első fordulójának meglepetése a korábban nagy favoritnak tartott Fischer harmadik helye, valamint Sobotkának, a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) egyik vezetőjének az utolsó előtti, nyolcadik helyezése.
A csehszlovák, illetve a cseh hagyományokkal szakítva a tavalyi alkotmánymódosítás alapján ezúttal már nem a parlament, hanem közvetlenül a lakosság választja meg Václav Klaus utódját.
A választási részvétel meghaladta a 61 százalékot. A második fordulót két hét múlva, január 25-én és 26-án rendezik.
Zeman és Schwarzenberg máris támadja egymást
Milos Zeman és Karel Schwarzenberg, akik szombaton továbbjutottak a cseh elnökválasztás döntő, második fordulójába, mindjárt az első nyilatkozataikban támadták egymást. Schwarzenberg sajtóértekezletén gratulált Zemannak az első fordulóbeli győzelemhez, de mindjárt utána kijelentette, "Zeman a múlt embere", felelős a cseh politikai kultúra hanyatlásáért.
"Igaz, hogy a múlt embere vagyok, mert az utóbbi tíz évben a nagypolitikán kívül álltam" - reagált Zeman a külügyminiszter nyilatkozatára. Hozzátette: tőle eltérően Schwarzenberg valóban a "ma embere", s mint a rendszerváltás utáni legnépszerűtlenebb kormány egyik oszlopos tagja, felelős az adóemelésekért, a nyugdíjreformért és az egyházi kárpótlásért.
"A stabilizációs, de népszerűtlen intézkedésekre szükség volt. A felelőséget vállalom. Ezek következtében Csehország ma stabil állam" - válaszolta mindezekre Schwarzenberg.
Zeman hangsúlyozta, hogy a második fordulóban a választóknak a jobboldali és a baloldali jelölt között kell dönteniük. Leszögezte: bár a baloldal jelöltjének tartja magát, nem fogja kérni a szociáldemokrata párt támogatását.
Helyi elemzők szerint a két továbbjutó politikus győzelmi esélyei a második fordulóban nagyon kiegyenlítettek, s a következő két hétben kiélezett kampányra lehet számítani. Zeman mögé várhatóan felsorakozik a baloldal többsége. Hátránya, hogy bár szociáldemokrata kormányfő volt (1998-2002), a pártot elhagyta, s ma éles ellentétek vannak közötte és a szociáldemokraták vezetése között.
Schwarzenberg számolhat ugyan a jobboldal és a civil szféra többségének támogatásával, de hátrányára van, hogy egy nagyon népszerűtlen kormány tagja, és a koalíciós TOP 09 elnöke. A TOP 09 alelnöke, Miroslav Kalousek pénzügyminiszter jelenleg az ország legnépszerűtlenebb politikusa.
Három sikertelen elnökjelölt - Zuzana Roithová, Tána Fischerová és Premysl Sobotka - Schwarzenberg támogatására szólította fel híveit.
hirado
2013.01.13. 00:34