HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Külpolitikát váltott a Vatikán

t: 352

Külpolitikát váltott a Vatikán

Kegyelmet kapott a lopásért elítélt pápai komornyik, az olasz jegybank pedig betiltotta a bankautomaták használatát a Vatikán területén, mivel a pápai állam még nem teljesítette a pénzmosás elleni nemzetközi előírásokat. Ez a két vatikáni esemény szerepelt az utóbbi napok híradásaiban, pedig ennél sokkal jelentősebb fordulat is történt: az egyházfő és a szentszék külpolitikát váltott. Diplomáciai újítás történt a kúrián - a Vatikán véleményt nyilvánított a külpolitikai történésekről, mégpedig határozott véleményt, természetesen a vatikáni diplomácia megszokott eszközeivel és stílusában.

Szíriáról, a szentföldi békéről, Afrikáról és az Európai Unióról is beszélt XVI. Benedek a Vízkereszt utáni napon is, a Vatikánban akkreditált nagykövetek ilyenkor szokásos audienciáján. Az nem volt meglepetés, hogy az egyházfő a világot sújtó konfliktusokról beszélt és békét sürgetett, újdonság volt viszont a pápa által használt nyelvezet és a sorok között megbújó politikai üzenet. XVI. Benedek nem egyszerűen békét kért - kijelentette, hogy ha a nemzetközi közösség nem avatkozik be és nem tesz a szíriai harcok leállításáért, Szíriában nem lesz győztes, hanem mindenki vesztes lesz. Az Európai Unióról sem a Nobel béke-díj jutott eszébe a pápának, hanem az, hogy kontinensünkön egyre kevesebb a gazdag, és egyre több a szegény ember.

A 44 négyzetkilométeres Vatikán már a világ 179 államával tart fenn diplomáciai kapcsolatot, vagyis a legszélesebb nemzetközi rendszerrel rendelkező városállam a nem katolikus és nem keresztény térségekben is. 2005-ig a világjáró II. János Pállal a Vatikán nemzetközi politikáját lehet, hogy fenntartások is kísérték, de nem fért kétség ahhoz, hogy a lengyel pápa jelentős szerepet vállalt a külpolitikai fordulatokban, legyen az a berlini fal leomlása vagy az 1991-es Öböl háború, amikor II. János Pál levélben fordult George Bushhoz és Szaddám Husszeinhez.

Komoly elvárások

XVI. Benedek diplomáciai politikájához hasonló elvárások fűződtek, sokan abban bíztak, hogy pótolja majd, amire még II. János Pál sem volt képes, például a Moszkvával és Pekinggel való kapcsolatok előmozdítását. A német pápa külpolitikáját figyelemmel várták az izraeliek és palesztinok is a szentfölddel kapcsolatos állásfoglalás miatt. A teológustudós pápa lassan és nehézkesen indította külpolitikáját, első beszédei - például a Regensburgban Mohamedről mondottak - feszültséghez és magyarázkodáshoz vezettek. Az olasz vatikanisták az utóbbi években gyakran leírták azt, hogy XVI. Benedekkel a liturgia erősödött, nem a Vatikán nemzetközi szerepe. A felelősséget a kevés nemzetközi tapasztalattal bíró szentszéki államtitkárra, Tarcisio Bertonéra hárították, hangsúlyozva, hogy az utóbbi 8 évben a Vatikán a pedofil botránnyal, a lefebvristákkal és a Vatileaksszel is többet foglalkozott, mint a világpolitikában vállalható felelősségével.

Elérkezett az idő

Most viszont úgy tűnik, elérkezett a vatikáni külpolitika ideje. XVI. Benedek december 25-én mondott beszédében is a világ konfliktus sújtotta övezeteiről beszélt, de akkor sem puszta felsorolásról volt szó. A pápa első alkalommal a Kínai Népköztársaság új vezetőihez fordult, és arra szólította fel őket, hogy tartsák tiszteletben a vallásszabadságot. A katolikus egyházfő eddig csak a kínai katolikusokhoz es a kínai néphez szólt, a politikusokhoz intézett nyílt üzenet mindenképpen újdonság volt. Peking és a Vatikán között decemberben ismét nőtt a feszültség a kínai földalatti egyház püspökeinek eltűnése miatt.

A külügyminiszter önmagában nem elegendő

Az új vatikáni külpolitika azonban nem csak beszédekben nyilvánul meg: tavaly szeptemberben XVI. Benedek a szíriai harcok kirobbanásával egy időben Libanonba látogatott a közel-keleti térség és az egész arab világ figyelmének központjába kerülve, de látogatása kulcsfontosságú volt az itt élő keresztény közösségeknek is. Az idén 86 éves pápa külpolitikáját a francia Dominique Mamberti vezeti. A külügyminiszter azonban önmagában a Vatikánban sem elegendő. A szentszéki sajtóközpontban dolgozó több ezer tudósító - olaszok és külföldiek - eddig erőteljesebb diplomáciai teljesítést vártak és most cikkeik azt mutatják, hogy fordulatot vettek észre. 2011-ben XVI. Benedek három európai és egy afrikai látogatást tett Beninben, tavaly Mexikóba és Kubába, valamint Libanonba utazott.

hirado

2013.01.12. 10:30

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek