Kikerülhet idén a kínai büntetési tételek közül a munkatábor, amelyben a rendőrség akár négy évig is bírósági eljárás nélkül fogva tarthatja a kormány bírálóit.
Ilyen értelmű kijelentést tett Meng Csien-csu, a kommunista párt politikai és igazságügyi bizottságának vezetője egy zárt láncú tévécsatornán közvetített konferencián - mondta hétfőn Csen Tung-seng, az igazságügyi minisztérium hivatalos lapjának egyik vezetője.
Ha valóban döntenek róla, ez lesz a kínai igazságszolgáltatási reform egyik kulcseleme, bár a részletek még nem ismeretesek. Nem tudni például, mi lesz a sorsa a "munkával való átnevelésre" létrehozott táboroknak és jelenlegi lakóiknak. Lehet, hogy csupán annyi lesz a változás, hogy bírósági elé állítják majd azokat, akiket odaküldenének.
A javaslatot jóvá kell hagynia a kínai törvényhozásnak. "Meng azt mondta, hogy az átnevelési rendszer jótékony szerepet játszott a múltban, de a körülmények mára megváltoztak" - tette hozzá Csen.
A kínai legfelsőbb bíróságnál és a kormányhivataloknál egyelőre nem kommentálták a hírt, de a Cajhszin című tekintélyes, független pénzügyi és gazdasági magazin megerősítette annak helytállóságát az értekezlet egyik résztvevőjére hivatkozva.
A munkatáborokba eredetileg rendszerbírálók és ellenforradalmi tevékenységgel vádolt személyek kerültek, később azonban prostituáltak, drogfüggők és más, kisstílű bűnözők is. Ezekbe küldték például nagy számban a Falunkung spirituális szektának a tagjait, miután 1999-ben betiltották működését.
A kínai állami televízió szerint az országban jelenleg 310 munkatábor működik, és mintegy 310 ezer ember végez ott kényszermunkát. A munkatáborok működését széles körben bírálták ügyvédek és jogvédők, sérelmezve, hogy az effajta, idejétmúlt átnevelő intézetek szabad terepet adnak a jogsértésekhez.
hirado
2013.01.07. 16:19