A következő években folytatódik a tehetős kínaiak külföldre vándorlása, ami komoly következményekkel járhat a kínai gazdaság számára.
A fokozódó migráció hátterében mindenekelőtt a jobb oktatási lehetőségek, a biztonságosabb befektetési környezet és a jobb életkörülmények szerepelnek - mutat rá a kínai társadalomtudományi akadémia gondozásában első alkalommal kiadott Kínai nemzetközi migráció című tanulmánykötet.
Sokan vándorolnak ki a könnyebb utazási körülményekért, a jobb adózási környezet miatt és azért is, hogy az általánosságban egy gyermeket engedélyező kínai családtervezési politikát így kerüljék meg.
Jelenleg mintegy 45 millió kínai él távol eredeti hazájától. 2011-ben több mint 150 ezren szereztek állandó letelepedési engedélyt valamelyik külföldi országban. A legvonzóbb célpontnak ma az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália számít. Az USA-ban tavaly mintegy 87 ezer kínai telepedett le, több mint 3300 közülük üzleti befektető - írja a jelentés. A kivándorlók Kanadát is szívesen választják: a statisztikák szerint az Észak-Amerikába igyekvő befektetők 75 százaléka kínai volt az elmúlt három évben.
Egy korábbi jelentésében a Hurun Gazdaságkutató Intézet és a Bank of China hasonló trendre mutatott rá: számításaik szerint a tehetős kínaiak 14 százaléka már emigrált vagy a felmérés idején folyamatban volt az emigrációja. Ennél is többen tervezik a kivándorlásukat: a BainÚCo. tanácsadó cég és a kínai kereskedelmi bank egy tavalyi felmérése szerint a 10 millió jüanos, azaz 350 millió forintos szabadon felhasználható eszközökkel rendelkezők 60 százaléka fontolgatja a külföldre költözést.
A Kínai nemzetközi migráció tanulmánykötet szerint a tehetős kínaiak és vezető szakemberek növekvő elvándorlása komoly gazdasági és társadalmi veszteséget jelent az anyaországnak.
A tanulmány a Kínában élő külföldi tehetségekkel is foglalkozik, mondván, hogy az ők országba vonzását, ottmaradásuk megkönnyítését a kínai tartózkodási engedélyt illető enyhítések segítenék. Jelenleg több mint egymillió külföldi él az országban, közülük azonban a szigorú követelmények miatt alig ötezren kaptak eddig állandó tartózkodási engedélyt.
hirado
2012.12.18. 13:38