> Német nagykövet: a hanuka gyertyáinak fénye az erkölcs fölényét jelenti
Ezek azok az értékek, amelyek összekötik a zsidó és a nem zsidó embereket - mondta Németország magyarországi nagykövete.
A hanuka gyertyáinak fénye az erkölcs fölényét és a szabadság, illetve az igazságosság győzelmét jelenti - mondta Matei Ion Hoffmann, Németország magyarországi nagykövete szombaton Budapesten az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) és a Chabad Lubavics Mozgalom Nyugati téri hanukai gyertyagyújtásán.
A hanuka utolsó, nyolcadik napjának gyertyagyújtásán a nagykövet megjegyezte, a karácsony is tartalmazza a megváltás ígéretét, a hívek pedig a hanukát és a karácsonyt is a fény ünnepének nevezik. Az emberi gondolatokban, még a nem hívőkében is, a remény és a fény összekapcsolódik - állapította meg.
Kitért arra, hogy három napja Ilan Mornál, Izrael magyarországi nagyköveténél járt vendégségben, és jelen volt, amikor a hanuka gyertyáját meggyújtotta Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija, aki megemlékezett a modern Izrael megalapításáról. Ezzel kapcsolatban utalt egykori óvodai és iskolai társaira, akik később közreműködhettek a modern zsidó állam felépítésében. Matei Ion Hoffmann szólt arról is, hogy a Chabad Lubavics Mozgalom szervezésében Berlinben a Brandenburgi kapunál, illetve Frankfurtban is meggyújtják hanuka alkalmából az utolsó, nyolcadik lángot.
Az ünnepségen a német nagykövet Oberlander Báruchhal, a Chabad Lubavics Mozgalom magyarországi vezetőjével gyújtott meg egy lángot a gyertyatartón, majd a másik hetet Köves Slomóval zsidó közösségek gyermekei gyújtották meg.
Az EMIH és a Chabad Lubavics Mozgalom szervezésében minden nap más neves művész vagy közéleti személyiség gyújtott gyertyát a budapesti Nyugati téren a nyolc nap alatt.
A nyolcnapos ünnepen a zsidóság arra emlékezik, hogy i. e. 165-ben az ellenség által megszentségtelenített jeruzsálemi templomot újra kellett szentelnie a zsidó közösségnek. A szentélyben azonban a hívek csupán egy napra elegendő olajat találtak, amellyel meggyújthatták a szent gyertyatartót, a menórát. A hagyomány szerint ekkor csoda történt: az egy napra elegendő olaj nyolc napon át égett. A hanuka (magyarul felszentelés) ünnepére emlékezve nyolc napon át minden este eggyel több gyertyát gyújtanak meg a zsidó családok, és azokat olyan helyre teszik, ahol hirdethetik az isteni csodát.
hirado
2012.12.16. 00:12