A RMDSZ biztosan ott lesz a következő parlamentben, mind a képviselőházban, mind a szenátusban, az EMNP pedig úgy látja, hogy mindkét magyar párt bejuthat a törvényhozásba.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ nem egy „ötszázalékos" párt, amint azt a közvélemény-kutatások mutatják, hanem az erdélyi magyar közösség képviselője. A pártelnök szombatra összehívta a Szövetségi Képviselők Tanácsát, hogy a folytatásról egyeztessenek. Az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke sikernek tartja, hogy az exit poll felmérések egy százalék fölötti eredménnyel jegyezték a pártot. Toró T. Tibor szerint pártja ezzel felkerült a román nagypolitika térképére.
Több szavazatot kapott most, mint az önkormányzati választásokon, mondta Toró T. Tibor elnök az M1 Híradójában. Az exit poll eredmények szerint azonban az Erdélyi Magyar Néppárt nem érte el az alternatív bejutási küszöböt. Egyetlen szavazat se veszett el, amit a Néppártra leadtak, hiszen egy jó ügyre, az autonómiára szavaztak és a föderális államberendezkedésre szavaztak – folytatta az EMNP elnöke. Ezek a kérdések, kétségtelenül az igazság oldalára helyeznek minket.
Az RMDSZ-re leadott voksok száma meghaladta az 5%-os parlamenti küszöböt. A Szövetség önálló képviselőházi és szenátusi frakciót alakíthat, mondta Kelemen Hunor elnök. A párhuzamos szavazatszámlálás első eredményei szerint Székelyföldön, Hargita, Kovászna és Maros megyében, összesen kilenc képviselő és öt szenátorjelölt kapta körzetében a voksok több mint felét. Szenátori mandátumot szereztek Szatmár megyében, és egy képviselőit Bihar megyében is. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség meg van győződve arról, hogy a kisebbségek jogait egy erős jogállamban, erős politikai intézményekkel lehet megszilárdítani – mondta Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke. Ezért mi az Euro-atlanti integrációnak az elkötelezett hívei maradunk – folytatta az elnök a Híradóban, majd hozzátette: Románia jövője, az erdélyi magyarságnak a jövője egy erős Európai Unión belül képzelhető el, építhető tovább. Végül leszögezte, hogy az alkotmánymódosításért, a gazdasági reformért, a kisebbségi jogokért, és a régióátszervezésért tárgyalásokat kezdenek azokkal, akik felhatalmazást kapnak a kormányzásra.
hirado
2012.12.10. 15:01