A nemzetközi és helyi elemzések is fiaskót, kudarcot emlegetnek a hétvégi katalán voksolással kapcsolatban. Így látja a helyzetet a 180 percben megszólaló Domonkos Endre, a BGF tanára is, aki szerint a választás eredményei egyértelműen jelzik: a katalán politikusoknak alaposan újra kell gondolniuk azt az eddig követett stratégiát, amely Katalónia későbbi elszakadására irányul.
Az Artur Mas vezette Konvergencia és Unió Párt (CiU) a 2010. novemberi választási eredményekhez képest mintegy 12 képviselői hellyel kevesebb, 50 képviselői hellyel rendelkezik a 135 fős nemzetgyűlésben, így mindenképp rászorul valamelyik párt támogatására – magyarázta a szakértő.
Koalíciós partnerként minden bizonnyal a most második helyen végzett Katalán Köztársasági Baloldal jöhet szóba, amely azonban ragaszkodik ahhoz, hogy a függetlenség kivívásához szükséges referendum kereteit meghatározza, azaz, egyértelmű határidőt szabjon annak érdekében, hogy megvalósítható legyen Katalónia függetlensége, enellett követeli az elmúlt két év kiadáscsökkentő, megszorító politikájának felülvizsgálatát is.
Domonkos Endre szerint a jelenlegi, erős konszenzuson alapuló, a nemzet felbonthatatlan egységét hangsúlyozó spanyol alkotmány, de a nemzetközi konstelláció sem teszi lehetővé, hogy Katalónia egyszerűen kiváljék Spanyolországból. Egy ilyen lépés ugyanis egy friss tanulmány szerint a spanyol gazdaság drasztikus visszaesését jelentené, hiszen a katalón autonóm közösség a spanyol GDP közel 19 százalékát állítja elő, az egy főre jutó GDP-je pedig 28 500 euró, és ez az egyik legdinamikusabban fejlődő régió.
Épp ez volt az egyik érv is a függetlenedés mellett, hiszen gazdasági fejlettsége okán a katalán autonóm közösség jóval többet fizet be a spanyol költségvetésbe, mint amennyit onnan kap, elgondolkodtató ugyanakkor, hogy Katalónia kiválásával a több mint 44 milliárd eurós adósság egy jelentős részét is magával kellene vinnie, át kellene vállalnia – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Márpedig a közösség helyzete ebből a szempontból igencsak súlyos, 2012 augusztusában például a regionális likviditási alaphoz kellett fordulnia egy 5 milliárd eurós segítségért, mert egyszerűen nem tudta fizetni az alapvető szociális kiadásokat, és a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy idén 1,4 százalékos gazdasági visszaesésé várható, miközben a munkanélküliség már meghaladja a 22 százalékot is Katalóniában.
Egyelőre ugyan még az sem körülhatárolt pontosan, mit is jelentene a függetlenség, a jelenlegi feltételek között mindenesetre ez kivitelezhetetlennek tűnik – ismételte meg a BGF tanára. Katalónia kiválásával emellett nemzetközi jogi szempontból felmerülne az új állam elismerésének kérdése, az uniós jog szerint újra kellene kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat, nem beszélve arról a jelentős uniós támogatásról, amelyet Katalóniának ebben az esetben vissza kellene fizetnie.
hirado
2012.11.27. 11:00