A Közgyűlés november 29-én adhatja meg a nem tagállam megfigyelő állam státust Palesztinának, ezzel pedig közvetve elismeri államiságukat.
November 29-én szavaz az ENSZ arról, hogy felértékelje-e a palesztinok státusát a "megfigyelőről" a "nem tagállam megfigyelő állam" jogállásra - jelentette be Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke hétfőn Kairóban. "Megállapodtunk abban, hogy november 29-én legyen a szavazás (...) többséget fogunk kapni" - mondta újságírók előtt Abbász, aki az Arab Liga Kairóban rendezett miniszteri szintű ülésén vesz részt. Kérte az arab országok jóváhagyását a palesztinok lépésére - jegyezte meg.
Hozzáfűzte, hogy ezt követően a palesztinok készek tárgyalásokat kezdeni Izraellel. "Ha lehetséges, hogy megkezdődjenek Izraellel a tárgyalások a következő napon, készek vagyunk rá" - fogalmazott. Washington és Izrael ellenvetése dacára szerdán a Palesztin Hatóság köröztetett egy határozattervezetet az ENSZ-ben, és ebben arra kéri a tagállamokat, hogy támogassák a palesztinok státusának felemelését.
Az Egyesült Államok csak azzal a feltétellel támogatja a palesztin állam megalakítását, ha azt a palesztinok az Izraellel való tárgyalások eredményeképpen érik el. Meg tudja akadályozni az ENSZ Biztonsági Tanácsa állandó tagjaként, hogy Palesztinát elfogadják teljes jogú államnak, de a 193 ország alkotta Közgyűlés ettől függetlenül megadhatja a palesztinoknak a nem tagállam megfigyelő állam státust, és ha valóban megadja november végén, azzal közvetve elismeri államiságukat. Ha Palesztinát államként ismerik el, akkor fordulhat olyan nemzetközi szervezetekhez, mint például a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság.
A Palesztinai Felszabadítási Szervezet 1974-ben kapott megfigyelői státust az ENSZ-ben. "Nem akarunk összeütközésbe kerülni senkivel, Amerikával és Izraellel sem" - mondta Abbász újságírók előtt Kairóban.
hirado
2012.11.13. 09:49