06:30 Romney még kivár
Az NBC televízió szerint a Romney-tábor egyelőre még nem hajlandó elismerni, hogy vereséget szenvedett az egyik legnagyobb úgynevezett billegő államban, Ohióban és ezzel az amerikai elnökválasztáson is. A republikánusok arra hivatkoznak, hogy a szavazatokat még nem számolták össze teljes mértékben Ohióban, és a riválisok fej-fej mellett haladnak.
A televízió ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a korábbi elnökválasztásokon a vesztesek általában hamar elismerték vereségüket. Négy évvel ezelőtt, 2008-ban John McCain ezt mintegy fél órán belül megtette.
Az amerikai média Obamát már egyértelmű győztesnek nevezte.
05:40 A szenátus demokrata, a képviselőház republikánus marad
A már biztos eredmények és az előrejelzések szerint az amerikai szenátusban a demokraták, a képviselőházban a republikánusok őrzik meg többségüket, ami megfelel a várakozásoknak. A szenátusi helyekért vívott versenyben a nem végleges adatok szerint a republikánusok három helyet elvesztenek, s ebből a demokratáknak két fős előnyük származik, mert a harmadik esetben egy függetlenként induló jelölt nyert. Róla is azt tartják azonban, hogy a demokraták oldalán fog szavazni.
A képviselőházban megmarad a korábbi jelentős republikánus fölény, ami a ház elnöke, a republikánus John Boehhner szerint azt jelenti, hogy a választók nem akarnak adóemeléseket. Az állami kormányzók versenyében a demokraták egy államban vesztettek, a republikánusok ennek megfelelően eggyel növelték a kormányzóik számát, s Barack Obama elnök győzelmének bejelentésekor 30:16 arányban vezettek.
05:35 Obama Twitteren mondott köszönetet
"Mindent, amit elértem, nektek köszönhetek" - írta a közösségi portálon az amerikai elnök, miután a hírtelevíziók saját összesítéseik alapján jelentették, hogy újraválasztották a hivatalban lévő elnököt. "Újabb négy év... Mindnyájunknak részük van benne. Így kampányoltunk, és ezek vagyunk mi. Köszönöm" - írta Obama. Barack Obama hívei közben önfeledt ünneplésbe kezdtek az amerikai nagyvárosok utcáin. Hatalmas ujjongó tömeg gyűlt össze Obama chicagói választási főhadiszállásánál, a New York-i Times Square-n és Los Angeles központjában is. Az ünneplők arra várnak, hogy beszédet mondjon az újraválasztott elnök. Közben a távol-keleti pénzpiacokon, Tokióban és Szingapúrban is gyengülni kezdett az amerikai dollár Obama választási győzelmének hírére.
05:21 Obama nyerte az elnökválasztást
Először a Fox hírtelevízió, majd a CNN is azt közölte, hogy Barack Obamát újraválasztották az Egyesült Államok elnökének. A győzelem akkor vált biztosság, amikor kiderült: Ohio is Obamáé lett. Az elnök 274, míg kihívója Mitt Romney 201 elektort tudhat maga mögött.
05:15 Iowa és Oregon az elnöké
A CNN az elnöknek adta Iowa és Oregon államokat, így a csatorna szerint az elektori verseny jelenleg 256-191 Obama javára.
05:08 Elhúzott Obama
Újabb államokban zártak be a szavazóhelyiségek. A CNN szerint Kaliforniában, Hawaiin és Washintonban Obama győzelme várható, míg Idaho Romneyhoz kerül. A két legszorosabb ingaállamban továbbra is kiélezett harc folyik: Floridában 90 százalékos feldolgozottságnál 30 ezer szavazattal vezet az elnök, Ohioban pedig 50 ezer voks az előnye 68 százalékos adatok szerint.
4:58 A szenátus demokrata, a képviselőház republikánus
A Fox News eddigi adatai szerint a szenátusba 46 demokrata és 42 republikánus jelölt került be eddig, a többséghez 51 helyet kell megszerezni. A képviselőházban eddig a Republikánus Párt politikusai vezetnek 153 székkel, szemben a Demokrata Párt 90 képviselőjével. A győzelemhez legalább 218 helyet kell begyűjteni.
4:44 Magyar származású politikus a képviselőházban
A republikánus Andy Harrist Maryland 1-es választókörzetében a szavaztok 16,4 százalékának összesítése alapján fölényesen, 64,6:31,7 százalék arányban győzött demokrata ellenfelével, John LaFerlával szemben. Harris eredeti demokrata kihívója, Wendy Rosen szeptemberben egy botrány miatt - állítólag 2008-ban Marylandben és Floridában is szavazott - visszalépésre kényszerült. A magyar származású politikus most azt a LaFerlát győzte le, aki a demokrata előválasztáson vereséget szenvedett Rosentől.
4:35 Florida és Ohio továbbra is szoros
88 százalékos feldolgozottságnál 1 százalékkal, mintegy 25 ezer vokssal vezet republikánus kihívója előtt a demokrata elnök Floridában. Ohio államban 80 ezer szavazattal van előrébb Obama 63 százalékos feldolgozottságnál.
4:20 Michigan és New Hampshire is Obamáé
Az amerikai elnöknek a "billegő" államok közül Pennsylvania és Wisconsin után Michigant és New Hampshire-t is sikerült besöpörnie az előrejelzések szerint. Noha a közvélemény-kutatások New Hampshire-t leszámítva mindhárom államban a demokrata Obamát tartották esélyesebbnek, némelyikük elvesztése érzékeny csapás a republikánus jelölt, Mitt Romney számára. A 16 elektorral rendelkező Michigané azért, mert az az állam a republikánus elnökjelölt szülőföldje, ahol az apja, George Romney a hatvanas években kormányzó volt. A 20 elektorral bíró Pennsylvaniáé azért, mert noha több szakértő értelmetlen idő- és pénzpazarlásnak minősítette, a Romney-kampánystáb a választási küzdelem utolsó napjaiban váratlanul forszírozni kezdte az állam megszerzését. Az elnökjelölt még a választás napján is felkereste Pennsylvania egyik nagyvárosát, Pittsburghöt.
Wisconsin (10 elektor) - amelynek Romney alelnökjelöltje, Paul Ryan az egyik képviselője - New Hampshire (4 elektor) és Ohio (18 elektor) mellett az egyik alapállam Obama választási kalkulációjában. A mérleg nyelvének tartott Ohióban az elnök a szavazatok 24 százalékának összesítése alapján 52,5:46 százalék arányban vezetett.
4:06 Újabb szavazóhelyiségek zártak be
A CNN szerint az exit-pollok azt mutatják, hogy Utah és Montana államokban Romney, Iowában és Nevadában Obama győzedelmeskedik majd. A csatorna számlálója a republikánus jelölt neve mellett 158, a jelenlegi elnöknél 147 elektori szavazatot mutat. A dicsőséghez 270-et kell elérni.
3:57 Obamáé Wisconsin
Egybehangzó média-előrejelzések szerint Barack Obama jelenlegi elnök győzött a végeredmény szempontjából a legfontosabbak közé tartozó Wisconsin államban az amerikai elnökválasztáson. Obama ellenfele, a republikánus Mitt Romney Paul Ryan wisconsini képviselő alelnökjelöltté választásával éppen azt remélte, hogy meg tudja szerezni e közép-nyugati állam tíz elektori szavazatát. A CBS hírtelevízió szerint Obama nyert a bizonytalan szavazati szándékú ("billegő") államok közé tartozó New Hampshire-ben is.
3:50 Az elnök bezsebelte Pennsylvaniát
A Fox News hírtelevízió szerint az exit-pollok alapján Barack Obama győzött a "billegő" állam Pennsylvaniában. Mitt Romney republikánus elnökjelölt kampánystábja a választási küzdelem utolsó napjaiban váratlanul forszírozni kezdte Pennsylvania megszerzését, és Paul Ryan alelnökjelölttel az oldalán még a választás napján is felkereste az állam egyik nagyvárosát, Pittsburghöt. Elemzők szerint a választási küzdelem legnagyobb meglepetése lett volna, ha Romney-nak sikerül maga mellé állítania az államot.
3:32 Obama győzött Michiganben, Romney szülőföldjén
Barack Obama jelenlegi elnök győzött Michiganben, republikánus kihívója, Mitt Romney szülőföldjén az amerikai elnökválasztáson - közölte a Fox News televízió, miután az amerikai keleti parti idő szerint újabb 14 államban zártak be a szavazóhelyiségek. Más előrejelzések, köztük a CNN hírtelevízióé és az AP hírügynökségé, hasonló eredményt jósoltak. A republikánus elnökjelölt apja, George Romney a hatvanas években az állam kormányzója volt. Michigan az első "billegő" állam, amelynek a sorsa eldőlt a keddi elnökválasztás során. Ez az állam 16 elektort delegál a elnökválasztói testületbe.
3:26 Izgalmak az "ingaállamokban"
Floridában 71 százalékos feldolgozottság mellett gyakorlatilag döntetlen az állás, percről percre változik a helyzet, jelenleg Obama vezet pár ezer szavazattal. Ohioban 54-45 Obama javára a voksok harmadát dolgozták fel eddig, Pennsylvania államban 8 százalékos mutatónál 67-31 a regnáló elnöknek, New Hampshireben 56-43, Coloradoban 52-46 Obamának. Észak-Karolinában és Virginiában Romney gyűjtött több szavazatot.
3:15 Romney a "billegő" államok nélkül 88:78-re vezet
Mindkét elnökjelölt a papírformának megfelelően halad a stabilan a demokratákra vagy a republikánusokra szavazó államokban megszerezhető elektorok begyűjtésében, a republikánus Mitt Romney 88:78 arányban vezet - derül ki RealClearPolitics elemzőintézet portálján az amerikai keleti parti idő szerint 9 órakor (közép-európai idő szerint szerda hajnali 3 órakor) közzétett összesítésből. Az elnöknek addig 10 állam és az amerikai fővárosnak otthont adó Columbia kerület elektorait sikerült megszereznie, Romney pedig 9 államban győzött. Az összesítés egyelőre nem tartalmaz egyetlen "billegő" államot sem, ahol a szoros állás miatt nem lehet előrevetíteni az eredményt.
3:10 Amerika szíve vörös
Újabb államokból érkeztek eredmények: Mitt Romneynak kedvez a helyzet Louisiana, Nebraska, Észak-Dakota, Dél-Dakota, Texas, Wyoming, Missippi és Indiana államban, míg a CNN szerint Michigan, New York és New Jersey államban Barack Obama diadalmaskodik majd. Az amerikai hírcsatorna számításai szerint Romney 152, Obama pedig 123 elektort gyűjtött eddig.
2:34 Újabb államok Romneynak
A CNN szerint Mitt Romney zsebeli be Arkansas 6 és Tennessee 11 elektori helyét. Előbbiben 1, utóbbiban 17 százalékos a feldolgozottság.
2:15 Obama vezet
A legfrissebb előrejelzések szerint a következő államokban Obama áll győzelemre: Connecticut, Delaware, Washington DC, Illinois, Maryland, Massachusetts, Maine, Rhode Island és Columbia. Romney Oklahomában és Georgiában vezet. A CNN szerint a jelenlegi eredmények alapján Obama 64, míg Romney 56 elektorral bír; a győzelemhez 270 kell.
2:03 Rekordösszeg a kampányra
Rekordösszeget, összesen hatmilliárd dollárt költöttek az amerikai elnök- és kongresszusi választási kampányban az idén - jelentette be a Center for Responsive Politics (CRP) nevű elemzőintézet a kampány zárónapján Washingtonban. A közlés szerint a két elnökjelölt - a demokrata Barack Obama és a republikánus Mitt Romney - választási erőfeszítéseire összesen 2,6 milliárd dollárt fordítottak. Ez valamivel elmarad a 4 évvel ezelőtti összegtől, amely elérte a 2,8 milliárd dollárt. Részletek...
1:50 Szoros a verseny
Nem tudott eredményt prognosztizálni sem a CNN sem a Fox News, miután kedd este bezártak a szavazóhelyiségek Ohióban, amelynek megszerzéséért a két amerikai elnökjelölt a legkeményebb harcot vívta. A két hírtelevízió tanácstalan volt azzal kapcsolatban is, hogy Barack Obama avagy a republikánus kihívója győzött-e egy másik "billegő" államban, Észak-Karolinában.
1:34 Újabb zárások
Az exit poll-ok szerint Ohioban 51-48 százalék az eredmény Obama javára, míg Észak-Karolinában döntetlen, 49-49 százalék az állás.
1:25 Obama két beszéddel készült
"Mivel semmit nem lehet 100 százalékra venni, ezért két beszéddel készültem a mai napra - nyilatkozta Barack Obama a Fox31 Denver riporterének. Hozzátette, hogy hatalmas megtiszteltetésnek érzi, hogy az embereket szolgálhatja, korábban szenátorként, később elnökként is.
1:22 Percről percre változik a helyzet Floridában
Öt százalékos feldolgozottságnál 50-50 százalék az eredmény.
1:15 Obama vezet a sorsdöntő Floridában
A CNN közlése szerint a szavazatok 4 százalékos feldolgozottsága alapján Barack Obama 55 százalékkal vezet Floridában, amely a legfontosabb billegő állam. Mitt Romney 45 százalékon áll. 2000-ben Floridában dőlt el az Al Gore és George W. Bush közötti párharc. A választásnak akkor csak december lett eredménye.
1:13 Nincs meglepetés
Vermont Obamáé, Indiana és Kentucky Romneyé.
1:00 Lezárták az urnákat Virginiában
Ez az egyik fontos, úgynevezett csatatérállam. A CNN azt közölte, hogy az exit poll szerint Obama és Romney fej-fej mellett, 49-49 százalékon áll.
00:49 A trendek a republikánusoknak kedveznek
Az amerikai választásokat 1845 óta tartják november első hétfője utáni kedden. Eddig hat alkalommal rendezték november 6-án a voksolást, mindig a republikánus jelölt győzedelmeskedett - írta a CNN.
00:31 Bezártak az első szavazóhelyiségek
Helyi idő szerint kedd este hatkor, közép-európai idő szerint éjfélkor Indiana és Kentucky államban zártak az első szavazó helyiségek. Az összes szavazóhelyiség ebben a két, valamint további négy államban este 7-kor, közép-európai idő szerint szerda hajnali egykor zár be. Ezek között lesz az egyik legfontosabb "billegő", más néven "csatatérállam", Virginia. A Drudge Report jobboldali hírportál az első urnazárásokkal egy időben, elsőként adott ki nem hivatalos, exit pollon alapuló összesítést.
Eszerint Barack Obama elnök a "csatatérállamok" között New Hampshire-ben, Pennsylvaniában, Michiganben és Nevadában, republikánus kihívója, Mitt Romney pedig Floridában és Észak-Karolinában győzött, míg Ohióban, Virginiában, Coloradóban és Iowában egyelőre nem egyértelmű az eredmény.
00:13 Romney csak győzelmi beszéddel készült
Büszke vagyok a kampányomra, úgy érzem, amit csak lehetett, megtettünk a csapatommal. Fontos hangsúlyozni, hogy nincs tökéletes kampány, azonban mi mindent beleadtunk - mondta Mitt Romney újságíróknak, mielőtt gépe landolt volna Bostonban, számolt be a CNN internetes oldala. Nem rég fejeztem be a győzelmi beszédemet, csak azzal készülök, nagyjából 1118 szóból áll - mondta Romney a repülőjén vele utazó újságíróknak, írja a The Washington Post internetes oldala.
23:53 A gazdaság dönt
Ismét a gazdasági helyzettel kapcsolatos aggodalmak határozzák meg legnagyobb mértékben a szavazók döntését a keddi amerikai elnökválasztáson az AP hírügynökség számára készült friss közvélemény-kutatás szerint. A felmérést már a szavazóhelyiségeket elhagyók megkérdezésével készítették, egyelőre az előzetes eredményeket tették közé. Eszerint a választók hatvan százaléka véli úgy, hogy az ország előtt álló első számú kihívás gazdasági, különös tekintettel a munkanélküliségre és az emelkedő árakra. Tízből négy szavazó ugyan úgy látja, hogy a gazdaság javulóban van, de összességében nagyobb azok aránya, akik szerint stagnál vagy romlik a helyzet. Minden második válaszoló szerint a problémákért Barack Obama elnököt kisebb felelősség terheli, mint elődjét, George W. Bush előző elnököt. A választók négy évvel ezelőtt is a gazdasági helyzetet jelölték meg az elnökválasztás legfontosabb kérdéseként.
23:45 Újabb vihar közeledik a keleti part felé
Újabb természeti csapás, ezúttal egy nor’easter névvel emlegetett lokális, hurrikánszerű vihar fenyegeti azokat a területeket, amelyek a legsúlyosabb károkat szenvedték el egy héttel ezelőtt, a Sandy poszttrópusi hurrikán átvonulásakor - közölte az amerikai meteorológiai szolgálat.
New York polgármestere, Michael Bloomberg elrendelte, hogy szerda déltől 24 órára zárják le a közparkokat és a metropolisz tengerpartjait. Bejelentette, hogy megpróbálják kiköltöztetni a legalacsonyabban fekvő területek lakosságát, igaz, az evakuálás ezúttal nem kötelező érvényű és nem érint majd akkora tömegeket, mint a Sandy idején. A nor’easter várhatóan óránként 80 kilométeres széllökésekkel, 25 milliméternyi csapadékkal és erős lehűléssel jár majd. A dagály szintje 1,4 méterrel emelkedik meg. A szakemberek azzal számolnak, hogy a felázott talaj miatt fák és villanyoszlopok fognak majd kidőlni. Részletek...
23:12 Elnökválasztási parti Budapesten
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes Magyarország legfőbb érdekének nevezte, hogy az Egyesült Államoknak olyan elnöke legyen, aki stratégiai szövetséges, akivel együttműködést lehet kialakítani. A közigazgatási és igazságügyi miniszter a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) amerikai elnökválasztási partiján a Corinthia Hotelben stratégiai szövetségeseknek nevezte Magyarországot és az Egyesült Államokat.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete arról beszélt: akárki is nyerje meg az amerikai elnökválasztást, a két ország közötti barátság és kapcsolatok ereje nem fog megváltozni. Havas István, a házigazda AmCham elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott: az eredmény fontos hatással lesz az egész világra, benne Magyarországra. A Navracsics Tiboral készített interjút itt olvashatja.
23:01 Szavaztak a jelöltek
Mitt Romney republikánus elnökjelölt Boston Belmont nevű elővárosában, Paul Ryan alelnökjelölt a wisconsini Janesville-ben, Joe Biden hivatalban lévő demokrata alelnök pedig a delaware-i Greenville-ben szavazott kedden, az amerikai elnök- és szövetségi kongresszusi választás napján. Barack Obama 30 millió honfitársához hasonlóan - de az amerikai elnökök között elsőként - a korai szavazás lehetőségével élt, és már október 25-én leadta voksát.
hirado
2012.11.07. 10:52