A "vérfürdő" folytatódni fog Szíriában, ha a nyugati országok továbbra is Bassár el-Aszad elnök távozását követelik - mondta szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Párizsban, francia kollegájával folytatott megbeszélését követően. Laurent Fabius elismerte, hogy a két ország "helyzetértékelésében vannak különbségek Bassár el-Aszad helyéről egy átmeneti kormányszervezetben". A francia miniszter ugyanakkor kiemelte: Párizs és Moszkva egyetért abban, hogy a konfliktusnak véget kell vetni, meg kell akadályozni, hogy az más országokra is átterjedjen, és lehetővé kell tenni, hogy a szíriai közösségek együtt tudjanak élni.
"Mindannyian azt szeretnénk, hogy az ellenzéki erők között egység alakuljon ki. Azt is szeretnénk, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerepe lenne a megoldás elérésében" - hangsúlyozta a francia miniszter. A szíriai rezsim szövetségesének számító orosz vezetés ragaszkodik ahhoz a június végi genfi megállapodáshoz, amelyben a nemzetközi hatalmak elfogadták a szíriai nemzeti egységkormány felállítását célzó béketervet, de nyitva hagyták a legfontosabb kérdést: játszhat-e bármiféle szerepet Bassár el-Aszad szíriai elnök a politikai átmenet folyamatában.
A szöveget az aláírók azóta is eltérően értelmezik: a nyugati országok kizárják, hogy Bassár el-Aszadnak szerepe lehet az átmenetben, míg Moszkva és Peking szerint a szíriai népnek kell döntenie a kérdésben. A genfi találkozó záróközleményében "nincs szó arról, hogy a szíriai vezetőknek távozniuk kell, tehát majd a szíriai nép dönt arról, hogy Bassár el-Aszadnak mennie kell-e" - ismételte meg Párizsban Lavrov. Szerinte ez a hivatalos álláspontja az ENSZ BT-nek is.
Az orosz külügyminiszter azt is megerősítette, hogy Párizs és Moszkva egyetért a kisebbségek jogainak megőrzésében, a vallások közötti egyensúly kérdésében, valamint az erőszak megállításának szükségességében.
hirado
2012.11.01. 10:00