A korábbi tervekkel ellentétben partraszállási műveletek nélkül rendezik meg a hadgyakorlatot a Kelet-kínai tengeren, A tokiói kormány a múlt héten még a hadgyakorlat elnapolásáról döntött a japán-kínai kapcsolatokban kialakult feszültség miatt. Ugyanakkor az NHK értesülései szerint a japán és az amerikai hadsereg egyes tisztjei azzal érveltek, hogy ez azt a "hamis üzenetet" küldené a külvilág - elsősorban Kína - felé, hogy a két ország védelmi szövetsége meggyengült.
A kínai külügyminisztérium a múlt héten hevesen tiltakozott a hadgyakorlat terve ellen. Kína a hetekben maga is tartott hadgyakorlatot a Kelet-kínai-tengeren, amely során "a területi szuverenitás és a tengeri érdekek védelmére" készült fel. A Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetek hovatartozásával kapcsolatos vita szeptemberben azután mérgesedett el, hogy Tokió állami kézbe vette Peking által magáénak tartott terület egy részét. A japán fennhatóság alatt álló szigetek parti vizein kedden kínai hajók távozásra szólították fel a japán parti őrséget.
Gemba Koicsiro japán külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: "egyelőre nem megfelelő az időpont" arra, hogy a két ország magas szintű tárgyalásokat folytasson a kérdésben. Bár minisztériumi szinten Tokió és Peking a közelmúltban több tárgyalást is tartott, az álláspontok mindeddig nem közeledtek.
hirado
2012.10.31. 09:32