HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Moszkva ma megint a csaphoz nyúl?

t: 674

Moszkva ma megint a csaphoz nyúl?

Kedden már a szokásos mennyiségű gáz jött Magyarországra a Gazpromtól, de a Magyar Hírlap az orosz céghez közeli forrásokból úgy értesült, hogy az akár már ma újra mérsékelheti a szállítmányokat, ha a felkért auditorcég vizsgálatai igazolják, hogy Ukrajnában eltűnik a gáz egy része.


Kedden már folyamatosan az ellátáshoz szükséges megfelelő mennyiségű földgáz érkezett Magyarországra, miután az orosz és az ukrán fél is ígéretet tett a szállításra - jelentette be Kóka János gazdasági miniszter. Egyelőre annyi történt, hogy a Gazprom annyival több gázt táplál a rendszerbe, amennyit állítása szerint Ukrajna "lecsippent" a tranzitból, és amennyivel kevesebbet kaptak az ukrán vezetékre kapcsolódó országok. A magyar importból eddig mintegy 20 millió köbméter földgáz esett ki, ami ellátás-biztonsági szempontból nem számottevő.


Ezzel együtt a visegrádi országok az osztrák miniszterrel együtt telefonkonferenciát tartottak kedd délután. Többek között megállapodtak arról, hogy a jövőben diverzifikáltabb energia-ellátásra törekszenek. Nem alakult ki viszont egyetértés egy közös tároló felépítéséről, így ezt Magyarországnak önállóan kell kialakítania. A gazdasági miniszter fel kívánja gyorsítani a stratégiai tározókról szóló törvényjavaslat elfogadtatását, hogy minél előbb elkezdődjék az új létesítmény kialakítása, amely az elképzelések szerint 2010-ig készülne el. A beruházásra pályázatot írnak ki. A projekt 120-170 milliárd forintos költsége a számítások szerint köbméterenként valamivel egy forint alatti összeggel terhelné a gázszámlákat. A tározó kapacitása 1,2 milliárd köbméter lehet, ez átlagos körülmények között mintegy húsznapi fogyasztást biztosít. (A Magyar Hírlap szerint a program 2007-ben indulna és 2012-ben fejeződne be, és köbméterenként 1,12 forinttal növelné a gáz fogyasztói árát.)


Ugyancsak alternatív megoldásként szóba jöhet az úgynevezett LNG-terminál (folyékony földgáz) és a kapcsolódó vezetékrendszer felépítése. Az erről szóló tárgyalásokat horvát és szlovén kollégájával hamarosan megkezdi a miniszter. Ez a megoldás összesen 3-4 milliárd euróba kerülne, és uniós forrásokat is igénybe lehetne hozzá venni. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök közölte: az újévi gázellátási krízis első szakaszát eredményesen kezelte a magyar diplomácia és a Mol vezetése. A kormányfő szerint ugyanakkor az ország gázellátásának kockázata mindaddig nagyobb a szokásosnál, amíg a vita nem zárul le Oroszország és Ukrajna között. Hangsúlyozta: a gázszállítási problémák miatt nem emelkedik sem a gáz, sem pedig az áram ára.


Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója kijelentette: a magyar lakosság abban a tévhitben él, hogy a földgáz könnyen kezelhető, tiszta és olcsó energia, pedig ebből csak az első két állítás igaz. Az üzletember szerint szükség lenne a lakossági földgáz piaci árazására. Zsuga János, a Mol Földgázszállító Rt. vezérigazgatója arról számolt be, hogy az ukrán határon beérkező gáz nyomása és mennyisége még ingadozik, de a helyzet már sokat javult a tegnapelőttihez képest.

Demszky Gábor főpolgármester bejelentette, hogy a Főtáv Rt. mintegy húsz napra elegendő tartalék energiakészlettel rendelkezik, de hidegebb időben elképzelhető, hogy a fűtőberendezéseket olajtüzelésre állítják át. A cég ezért további 14-16 napra elegendő olajat vásárol a Moltól. Az energiahivatal országszerte ellenőrzi az erőműveket, hogy a folyamatos ellátáshoz rendelkeznek-e legalább nyolc napra elegendő tartalékkal. A 34 nagy felhasználót érintő fogyasztói megszakítás egyelőre érvényben marad. Brüsszelben ma ül össze az EU gázkrízis-csoportja, amely szakértők bevonásával dönt arról, mi a teendő a gázellátás tartós bizonytalanságainak megszüntetésére.


Ukrajna kedden egyébként ismét cáfolta, hogy lopott volna az Európának szánt gázból, ám a német E.On mérései inkább az orosz vádakat erősítik meg. Mihail Fradkov orosz kormányfő bejelentette, ha az ukránok továbbra is megcsapolják a tranzitgázt, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a Gazprom csökkenteni kényszerül az európai exportot. A Magyar Hírlap értesülései szerint az orosz cég akár már ma újra mérsékelheti a szállítmányokat, ha a felkért auditorcég, az SGS vizsgálatai igazolják, hogy Ukrajnában eltűnik a gáz egy része. Közben Moldávia is gáz nélkül maradt, mert nem vállalta az oroszok által kétszeresére emelt árat. Türkmenisztán tegnap földgázt ajánlott az országnak, de a két állam nem határos egymással, az ellátás az orosz-ukrán területeken áthaladó vezetékektől függ.

hirado

2006.01.04. 07:59

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek