HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Meghalt a kambodzsai király

t: 156

Meghalt a kambodzsai király

Az 1941-ben trónra került Norodom Szihanukot tartják a kambodzsai függetlenség atyjának, 89 éves volt, halálát szívroham okozta.

Hosszú betegség után meghalt Pekingben Norodom Szihanuk kambodzsai király - jelentette be hétfőn a Hszinhua kínai hírügynökség és a kambodzsai televízió.

A kambodzsai függetlenség atyját fiatalon koronázták

Szihanuk - aki október 31-én töltötte volna be 90. életévét - személyében egyesítette a kambodzsai buddhista uralkodócsalád két egymással vetélkedő ágát. A kifogástalan francia nevelést kapott herceg még le sem érettségizett, amikor 1941. április 26-án királlyá választották. A Franciaország által 1941-ben trónra ültetett Norodom Szihanukot tartják a kambodzsai függetlenség atyjának, egyike volt a XX. század nagy politikai személyiségeinek.

Az országot még abban az évben megszállták a japánok, akiket 1945 után a franciák váltottak fel. Ilyen körülmények között Szihanuknak nem sok gondja volt az uralkodással, valódi politikai szerepet csak az ötvenes évek elejétől játszott. Ekkor már mind erősebben követelte hazája függetlenségét, amelyet Kambodzsa 1953. november 9-én nyert el.

Szihanuk 1955-ben apja, Szuramarit király javára lemondott a trónról, hogy aktívabb szerepet játszhasson a politikában. Miután az általa alapított Szocialista Népi Közösség elsöprő győzelmet aratott a választásokon, a kormányfői posztot foglalta el, pártja ezután hosszú ideig minden voksoláson minden mandátumot megszerzett.

Államfőként a nép között, de megbuktatták

A trón Szuramarit király 1960-ban bekövetkezett halála után betöltetlen maradt, Szihanuk ezután államfőként állt az ország élén.
A hatalomban töltött évek alatt szakadatlanul járta az országot autón vagy helikopteren, a lakosság panaszait népi meghallgatásokon igyekezett orvosolni, segélyeket osztott, és nem egyszer maga is ingujjra vetkőzve dolgozott népével. Az élet örömeit sem vetette meg: háreme volt, futballozott, saját főszereplésével filmeket készített, verselgetett és zenélgetett, több általa írott dal ma is népszerű Kambodzsában, Kínában és Észak-Koreában.

Az "Oroszlán" Szihanuk (Norodom khmerül ezt jelenti) a vietnámi háború idején ügyesen manőverezett a szomszédos Vietnám és az Egyesült Államok között, 1969-ben azonban végzetes hibát követett el, amikor az Amerika-barát Lon Nolt nevezte ki a kormány élére. Az új miniszterelnök a következő évben, 1970-ben - felhasználva Szihanuk egy külföldi útját - államcsínyt hajtott végre, s az amerikaiak így immár akadálytalanul használhatták Kambodzsát harci terepként a Vietkong ellen. A királyságot eltörölték, Szihanukot minden tisztségétől megfosztották és halálra ítélték.

A száműzött herceg Pekingben telepedett le, ott várva a sors kedvező fordulatára. Ez 1975-ben következett be, amikor a kínai támogatást élvező Vörös Khmer megdöntötte Lon Nol rezsimjét. Szihanuk hazasietett, de a maoista új vezetésnek csak a nevére volt szüksége: formálisan ismét államfő lett, de a kiürített fővárosban házi őrizetben kellett élnie. 1979-ben, amikor a vietnámi invázió nyomán összeomlott a Pol Pot-rendszer, és létrejött a Hanoi támogatását élvező Kambodzsai Népköztársaság, kimenekítették az országból. Nem sokkal később a meghízott, megöregedett herceg bejelentette: visszavonul és Franciaországban telepszik le. Szavát azonban nem tartotta be: tapintatos, de határozott kínai diplomáciai nyomásra újfent Pekingbe költözött.

1982-ben a Vörös Khmert is tömörítő ellenzéki szövetség, a Demokratikus Kambodzsa élére állt. A politikai racionalitás és személyes érzelmei, a népe gyilkosai iránti ellenszenv között őrlődő herceg a következő években több mint tíz alkalommal mondott le "véglegesen és megmásíthatatlanul" a demokratikus Kambodzsa elnöki tisztéről, majd vonta vissza döntését. 1990 februárjában látványosan "hazatért", majd pánikszerűen ismét a számára sokkal biztonságosabb pekingi palotába költözött.

Személye hazájában így is köztiszteletnek örvendett, s amikor az ENSZ Biztonsági Tanácsa által kidolgozott rendezési tervet minden fél elfogadta, az államfői tisztre csak az ő személye jöhetett számításba.

Visszatérése után újra trónon

Norodom Szihanuk 1991. november 14-én tizenhárom száműzetésben töltött év után ismét hazatért, és átvette az újonnan létrejött, a kormány és az ellenzék képviselőit tömörítő Legfelsőbb Nemzeti Tanács elnökségét. Az 1993 májusában tartott választások nyomán ő alakított átmeneti koalíciós kormányt, majd az új alaptörvény elfogadása után (amely alkotmányos monarchiává nyilvánította az országot) 1993. szeptember 24-én másodszor is Kambodzsa trónjára lépett.

Norodom Szihanukot, aki hatályba léptette a parlament által elfogadott alkotmányt, amelynek értelmében Kambodzsa ismét monarchia lett, ő pedig ismét elfoglalta a trónt. Megromlott egészségi állapotára hivatkozva azonban 2004-ben lemondott fia, Norodom Szihamoni javára. Szihanuk egészségi állapota már koronázásakor sem volt kifogástalan, s idővel tovább romlott. A rendszeres pekingi kezelések során 1994-ben gerincagyi rák miatt kapott kemoterápiát, 1996-ban testének bal oldala lebénult. A magas vérnyomással és többféle daganatos betegséggel küszködő uralkodó 2004-ben lemondott, utódjául 51 éves fiát, Norodom Szihamonit választották meg, az ex-uralkodót pedig a "Kambodzsa atyja" címmel ruházták fel. Már akkor is Pekingben volt gyógykezelésen.

Az orvosi jelentés szerint cukorbetegségben, vastagbélrákban és magas vérnyomásban szenvedett, a királyi család közlése szerint azonban halálát szívroham okozta.

hirado

2012.10.15. 11:32

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek