Júlia Tyimosenkó, Ukrajna új miniszterelnöke még február elején látott neki Leonyid Kucsma ex-elnök, s az úgynevezett Kucsma-klán módszeres kikezdésének azzal, hogy bejelentette: kormánya érvényteleníti az egyik legnagyobb ukrán acélmű, a Krivorizssztal tavalyi, szerinte meglehetősen kétes eladását.
Az első lépés sikerrel járt: Leonyid Kucsma ex-elnök ellen parlamenti eljárás indult. A második támadási frontot Tyimosenkó párttársa, és bizalmasa, Heorhij Omelcsenkó nyitotta meg egy indítványával, melyben több bűntény elkövetésével – többek között az ukrán újságíró, Gongadze elrablásával és megölésével – ,a korrupció elterjesztésével, továbbá hatalmával történő visszaéléssel vádolta meg az egykori elnököt. Omelcsenkó később ennél is tovább ment, s azt is hozzátette, hogy Leonyid Kucsma nukleáris töltet hordozására képes, manőverező repülőgépeket adott el Iránnak és Kínának.
Harmadszorra: az ukrán kormány most arra készül, hogy megsemmisíti azt a korábbi, január 19-én hozott rendeleletét, miszerint Kucsma haláláig ugyanolyan előjogokat és juttatásokat élvezhet, mint a jelenlegi államfő.
Egyes vélemények szerint a volt államfő megérdemelné a jelenlegi vezetés jóindulatát, miután komoly szerepet játszott a hatalom békés átadásában a narancssárga forradalom idején. Kérdés azonban, hogy annak idején nem köttetett-e hallgatólagos megállapodás az ex- és a jelenlegi államfő között, miszerint ha Kucsma megvonja támogatását Juscsenkó ellenfelétől, Viktor Janukovicstól, akkor az új elnök ennek fejében nem indít eljárást ellene. Ha ez valóban így van, akkor az amúgy Kelet-Ukrajna-szerte, s Oroszországban egyaránt igen népszerűtlen Tyimosenkó nem kezdhet akciókat a volt elnök ellen.
[LHP.HU]
2005.02.10. 21:55