HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Gáz nélkül maradt Ukrajna

t: 744

Gáz nélkül maradt Ukrajna

Miután az orosz Gazprom vasárnap délelőtt elzárta az ukrajnai gázcsapokat, az ukrán gázszolgáltató, a Naftogaz jelezte, korlátozások lehetnek az Európába irányuló szállításokban. Az orosz állami gázmonopólium újév reggelén látott hozzá a gázcsapok elzáráshoz, miután nem született megállapodás a szomszéd országgal a 2006-os gázárra és gáztranzitra vonatkozó jegyzőkönyvekről.

Ukrajna eddig ezer köbméterenként 50 dollárért kapta az orosz gázt, és legfeljebb 80 dollárt tart elfogadhatónak 2006-ban, még az "európai árképzés" Ukrajnára alkalmazott módszerével is. A Gazprom csaknem ötszörös árat, 230 dollárt követel.

A Gazprom korábban közölte, hogy ha Ukrajna megcsapolná a tranzitgázt, akkor a stockholmi kereskedelmi kamara döntőbíróságához fordul, miközben földalatti tárolóiból és más utakon teljesíti szállítási kötelezettségeit európai vevőivel szemben.

Lengyelországban érzékelték a nyomáscsökkenést

A lengyel gázművek nem sokkal azután, hogy Oroszország délelőtt elkezdte az Ukrajnának szánt gázszállításainak leállítását, nyomáscsökkenést érzékelt a lengyelországi gázvezetékekben. A csökkenést a lengyel-ukrán határon fekvő Drozdowiczénél észlelték - áll a gázszolgáltató közleményében. A kommüniké a Gazprom orosz gázmonopólium azon döntését jelölte meg a nyomáscsökkenés okaként, hogy korlátozza az Ukrajnának szállított gáz mennyiségét. A közlés szerint e korlátozás a Lengyelországban felhasznált teljes gázmennyiség 14 százalékát érinti.

A lengyel gázszolgáltató jelezte, hogy az importgáz egy részének kiesése miatt hozzá kell nyúlniuk a földgáztartalékokhoz, s kevesebb gázt bocsátanak az egyik lengyelországi ipari fogyasztó rendelkezésére. A társaság nem közölte, melyik nagyfogyasztóról van szó. Ezzel egyidejűleg a lengyel gázművek intézkedett afelől, hogy idővel a kieső gázt pótolni lehessen a Fehéroroszországból lengyel területre érkező csöveken keresztül.

Az ukrán partner szerint a Gazprom az európai szállításokat is csökkentette


Az Interfax hírügynökség értesülései szerint, az ukrán partnermonopólium, a Naftohaz azt állítja, hogy az orosz Gazprom az európai országoknak szánt gáz mennyiségét is csökkentette. Az orosz monopólium szóvivője, Szergej Kuprjanov megismételte, hogy az európai exportmennyiséget hiánytalanul szállítják Ukrajna felé, és hozzátette, estére már ki lehet mutatni az Ukrajna és a vele szomszédos EU-tagok, köztük Magyarország határán lévő mérőállomásokon, hogy a Naftohaz megcsapolja-e a tranzitgázt.

Ezzel szemben a Naftohaz azt állította, hogy a Gazprom az európai tranzithálózat egyes vezetékein is leállította a szállításokat, ami megengedhetetlen. Ez ugyanis csökkentheti a nyomást ebben a hálózatban, s így korlátozhatja az Európába irányuló szállításokat. A Naftohaz szerint a Gazprom napi 187 millió köbméterrel csökkentette ukrajnai szállításait.

Az ukrán fél tagadja az elutasítást

Az ukrán gázipari monopólium vasárnap tagadta, hogy előző este elutasította az orosz Gazprom partnermonopólium azon utolsó ajánlatát, amelyben három hónapos haladékot kínált a "piaci árak" bevezetésére, ha az ukrán fél elfogadja ezeket az árakat.

A Gazprom állításával ellentétben a Naftohaz elfogadta az orosz cég minden olyan feltételét, amelyet szombaton szabott a további gázszállítás elé. "Azt a szerződéstervezetet, amely szerint csak 2006 második negyedévétől lettek volna érvényesek a piaci gázárak, moszkvai idő szerint éjfél előtt egy perccel küldték meg az ukrán félnek" - olvasható a Naftohaz internetes honlapján.

Londoni elemzések szerint energiaválságot okozhat Oroszország akciója

Európában energiaválság következhet be amiatt, hogy a Gazprom orosz állami földgáz monopólium újév reggelén hozzálátott Ukrajnának szánt gázszállításainak leállításához, miután a szomszéd ország elutasította drasztikus áremelési követelését - vélik londoni elemzők. Az Európai Unió illetékesei január 4-én vitatják meg a kialakult helyzetet.

Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy Európa földgázszükségletének egynegyedét Oroszországból szerzi be, többségét az Ukrajnán át haladó vezetéken keresztül, de elképzelhető, hogy Ukrajna továbbra is megcsapolja a vezetéket, s így kevesebb gáz juthat Európába. Iparági források szerint Európa-szerte készenlétben állnak a tárolók üzemeltetői, hogy az ellátás zavartalan biztosítása céljából megnyissák a tartalékokat, illetve más forrásból - például Norvégiától, Hollandiától - több földgázt vegyenek. Teszik ezt mindezt annak ellenére, hogy a Gazprom ígéretet tett: nem lesznek fennakadások a szállításban.

Mindamellett az Ukrajnába irányuló orosz gázszállítások leállítása mindenképpen feszültséget okozhat Európában, arról nem beszélve, hogy tovább emelkedhetnek az árak, amelyek már most is csúcson vannak az olaj drágulásával összhangban.

Moszkva szerint Kijev politikai manipulációra használja a gázproblémát


Közvetlenül az Ukrajnának szánt orosz gázszállítások újévi leállítása után a moszkvai külügyminisztérium megvádolta a kijevi vezetőséget, ő szakította meg szándékosan a tárgyalásokat azért, hogy a gázproblémát politikai manipulálásra használhassa fel az ukrán parlamenti választás közeledtével, már-már ellenségként állítva be Oroszországot.

Az orosz tárca szerint Kijev ezért utasította el a Kreml szilveszteri utolsó ajánlatát, amelyben három hónapos haladékot kínált a "piaci árakra" való áttérésre, s vetette el előzőleg az ennek enyhítésére Vlagyimir Putyin orosz elnök által felkínált 3,6 milliárd dolláros kölcsönt is. Kijevben rámutattak, hogy az orosz állami ellenőrzésű Gazprom nemcsak a jelenlegi, ezer köbméterenként 50 dolláros gázár csaknem ötszörösét, 230 dollárt követelte az ukrán Naftohaztól 2006-ban, legalábbis a második negyedévtől fogva, hanem fenntartotta ultimátumát is, amit újév reggelén be is váltott.

A gázbojkottal orosz szakértők, köztük Andrej Illarionov frissen leköszönt Kreml-tanácsadó szerint éppen Moszkva akarja gyengíteni a nyugatbarát, euroatlanti integrációra törekvő Viktor Juscsenko elnök pozícióit a március végi parlamenti választás közeledtével. Juscsenko újévi köszöntőjében felhívta az ukránokat hazájuk gazdasági függetlenségének biztosítására, és magasztalta a diktatúra feletti győzelmet, ezzel a 2004. végi narancsszínű forradalomra célozva, amely hatalomra juttatta őt a Moszkva által pártfogolt Viktor Janukoviccsal szemben.


Illarionov egy szilveszteri rádióinterjúban emlékeztetett, hogy a Gazprom 2004 augusztusában, amikor még Janukovics volt a favorit, kötötte a Naftohazzal azt az öt évre szóló kiegészítő megállapodást, amely ezer köbméterenként 50 dollárban rögzítette gázárat, s amelyre az ukrán fél hivatkozhat a stockholmi kereskedelmi kamara döntőbírósága előtt. Ha a Gazprom meg akart volna egyezni a Naftohazzal, akkor zárt ajtók mögött tárgyalt volna vele a kölcsönösen elfogadható, optimális árról, s nem emelte volna tíz napja nyilvánosan 230 dollárra addigi 160 dolláros árkövetelését - mutatott rá Illarionov, aki szerint ennek a döntésnek semmi köze sem volt a gazdaságpolitikához.

A Gazprom maga sem rejtette véka alá a csapelzárás politikai hátterét. "Az ukrán hatóságok nem tudják majd megmagyarázni népüknek rövidlátó politikájuk okát" - mondta az orosz monopólium szóvivője, Szergej Kuprjanov a gázcsapok takarékra tétele után, félreérthetetlenül Juscsenko csapatára hárítva a felelősséget a tárgyalások kudarcáért. A Kreml nyilvánvalóan tiltakozási hullámra számít Ukrajnában, amely Juscsenko táborának vereségét idézi elő a választáson. Illarionov szerint az energiafegyver bevetésének másik célja tulajdonrészeket szerezni az ukrajnai tranzitvezeték-hálózatban. Ezeket a részesedéseket Illarionov a szudétanémet területhez, vagy a baltikumi bázisokhoz hasonlította, amelyeket a hitleri Németország, illetve a sztálini Szovjetunió a második világháborút megelőző években Csehszlovákiától és a balti államoktól ultimátumokban követelt, mielőtt bekebelezte őket.

A leköszönt Kreml-tanácsadó óva intette a szovjet imperialista politika újjáélesztésétől Oroszországot, amely a gázháborúval mutatkozott be a Nyolcak Csoportjának soros elnökeként, holott éppen az "energiabiztonságot" akarja e ténykedésének középpontjába helyezni.

hirado

2006.01.01. 19:21

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek