"Csodálatos volt a fogadtatás. A libanoni út mérlege teljes mértékben pozitív. A Szentatya látogatása Libanont és az ország egyensúlyát szolgálta. A pápa a béke zarándoka volt" - jelentette ki Federico Lombardi atya a La Repubblica című napilap tudósítójának a pápa Rómába való visszatérését követően.
A L’Avvenire, az olasz püspöki kar napilapja hétfői vezércikkében kiemelte: XVI. Benedek látogatása a vallások közötti együttélés példájaként mutatta fel a "libanoni modellt", az "könnyűvé teheti a párbeszédet és békét, amely a Közel-Keleten lehetetlenségnek tűnik".
A katolikus napilap szerint a libanoni látogatás XVI. Benedek 2006-os regensburgi útjának jelképes folytatása volt.
A Regensburgban Mohamed prófétáról mondott "legjelentősebb és leginkább félreértett pápai beszéd az iszlámmal való párbeszéd feltételének nevezte a nyugati világnak a keresztény gyökerekhez való visszatérését". Bejrútban a pápa továbblépett azt hangoztatva, hogy "a hit és az értelem közötti párbeszéd az alapja a vallások közötti különbségek elfogadásának".
A pápa látogatása az egész térségben nagy visszhangot kapott - hangoztatta Louis Sako, az iraki Kirkuk püspöke a SkyTg24 olasz hírtelevíziónak.
A Vatican Insider nevű hírportál szerint hiába hangoztatta a Vatikán, hogy XVI. Benedek egyházfőként és nem politikusként ment Libanonba, a pápa már a Bejrútba tartó repülőúton is határozott politikai véleményt fogalmazott meg, amikor az arab tavasz forradalmairól azt mondta, ügyelni kell, hogy a szabadságvágy "ne feledkezzen meg a toleranciáról".
A szíriai harcok kapcsán a pápa "súlyos bűnnek" nevezte a fegyverkereskedelmet, és libanoni beszédeiben mindvégig kerülte, hogy bármilyen módon "legitimálja őket vagy áldását adja" a Bassár el-Aszad elnök megbuktatásáért küzdő felkelőkre, az események kifejletére várva. Ennél politikusabb magatartás el sem képzelhető - jegyezte meg a Vatican Insider.
hirado
2012.09.17. 20:16