HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Időtlen idők óta nem volt ilyen állapotban a Tisza

t: 133

Időtlen idők óta nem volt ilyen állapotban a Tisza

Az alacsony vízállás miatt kiszáradhatnak a kutak, és a halállomány is veszélybe kerül Kárpátalja térségében.

Eddigi legalacsonyabb vízszintjéhez közelít a Tisza. A Kárpátok hegyvidéki részén, a Tisza vízgyűjtő medencéjében rég nem esett eső. Kárpátalján több mint egy hónapja folyamatosan apadnak a folyók. A Tisza kárpátaljai szakasza a markáns, gyors folyású víztömeg helyett egy nagyobb patakra, szigetekkel teli folyócskára emlékeztet. Csak a széles meder és a magas töltés emlékeztet a Tisza másik arcára. A mostanihoz hasonló alacsony vízállásra az idősebbek sem emlékeznek.

A Duna TV Közbeszéd című műsorában egy férfi elmondta: 40 éve jár horgászni a Tiszára, de ehhez foghatót még nem látott. Legalább másfél méterrel nagyobbnak kellene lennie a víznek - tette hozzá Szűcs Lajos.

Az alacsony vízállás a többi folyó esetében is probléma, amiről az esőhiány tehet. Az időjárás Kárpátalján az idén az afrikait idézi, ahol esős és száraz évszakok váltják egymást, és a folyók rendszeresen kiszáradnak. Az Ung közel áll ehhez, egy centiméter választja el a történelmi legalacsonyabb vízállástól. Az Ung kettészeli Ungvárt, mindössze 3 híd köti össze a két partot. Ha valaki gyalogosan át akar jutni a másik oldalra, gyakran előfordul, hogy többszáz métert, vagy akár több mint egy kilométert kell gyalogolnia. A víz azonban most bokáig ér, gyalogosan is pár perc alatt át lehet kelni rajta.

Az időjárás mellett a terület földrajzi fekvése is negatívan befolyásolja a vízállást. A Tisza vízgyűjtője a Kárpátok hegyei között fekszik. A folyót csaknem ezer ér táplálja, ezek azonban sebes folyásúak, a patakokból gyorsan leszalad a víz. Ha nincs utánpótlás, akkor ez gyors apadást eredményez. Sokszor ennek köszönhető, hogy nem alakulnak ki árvízek. A kárpátaljai folyók vízszintjét folyamatosan 42 automatizált állomás méri. A vízügyi hatóságnál tisztában vannak a kialakult kririkus helyzettel.

Nyáron mindössze kétszer esett az eső, a hegyi patakok nagy része pedig már ki is száradt - közölte Bogdán Szebrik, a Kárpátaljai Vízügyi Igazgatóság Árvízvédelmi Osztályának diszpécsere. Sok helyen eltűnt a talajvíz, ami ivóvízhiányt okoz. Kezdetben csak a hegyi falvak kútjai száradtak ki, jelenleg hasonló a helyzet a síkvidéki térségekben még ott is, ahol a település közvetlenül a folyóparton fekszik. Az alacsony vízállás a halállományt is veszélybe sodorja. Lassan már a Tisza felső folyásán is akadnak olyan helyek, ahol megáll a folyó, és inkább tóra emlékeztet.

Nem regenerálódnak a folyók

A Kárpátaljai Vízügyi Igazgatóság igazgatója kifejtette: ősz eleján motorcsónakkal végigjárják a folyót, hogy felmérjék a védművek állapotát. Ebben az időszakban az alacsony vízállás miatt jól látszanak a töltések - jegyezte meg Volodimir Csepak, hozzátéve: a kis vízhozam környezeti károkat is okozhat, mert a folyók nem képesek regenerálni magukat, ha például szennyeződés éri. Ezért fokozott ellenőrzéseket tartanak. Az előrejelzések szerint jelentős esőzések nem lesznek Kárpátalján, ezért a helyzet nem fog változni. Ez azt jelenti, hogy a közeljövőben legalább árvízre nem kell számítani a megyében.

hirado

2012.09.17. 20:15

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek