Több japán tulajdonú kínai gyárban, mint például a Panasonic és a Canon több üzemében is, leállt a munka a Japán-ellenes tüntetések miatt.
A két ország között azt követően alakult ki diplomáciai feszültség, hogy a japán kormány a Rjúkjú-szigetek és Tajvan között elhelyezkedő szigetek egy részét kedden megvásárolta egy magántulajdonostól.
A üzlet bejelentésére Peking hevesen tiltakozott, és Kína-szerte Japán-ellenes tüntetéseket hívtak össze. Vasárnap megmozdulások voltak Pekingben, Sanghajban és a Hongkonggal szomszédos Sencsenben is, utóbbiban a rendőrség könnygázzal és vízágyúkkal kergette szét a tüntetőket.
Az elmúlt héten egy kínai gazdasági döntéshozó arra hívta fel a figyelmet, hogy a konfliktus megkeserítheti a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat is. Ha gazdasági-diplomáciai szinten még nem is jelentkezett hatása a nézeteltérésnek, a tömegtüntetések miatt máris bezártak több gyárat és kereskedelmi egységet.
A két ország közötti feszültség, és az ebből fakadó kínai tüntetések veszélyeztetik kínai gyártótevékenység biztonságát.
Az elektronikai cikkeket gyártó Canon hétfőn három kínai gyárában rendelt el kétnapos leállást arra hivatkozva, hogy így látja biztosítottnak alkalmazottai testi épségét.
A Panasonic három gyárában állt le a munka legalább két napra, miután ezek közül kettőt megtámadtak és megrongáltak a hétvégén a két ország közti szigetvita miatt utcára vonuló tömegek.
A Canon szintén három gyárát zárja be ideiglenesen. A két lézernyomtató-üzemben és egy fénymásológyárban a cég közlése szerint "elővigyázatosságból" szünetel a munka hétfőn és kedden.
Japán médiajelentések szerint vasárnap legalább 85 kínai városban rendeztek Japán-ellenes tüntetéseket. A tüntetések sorozata már a múlt hét elején elkezdődött annak hatására, hogy Tokió állami tulajdonba vett három, Peking által is magának követelt kelet-kínai-tengeri szigetet.
A demonstrációk több helyen erőszakba torkolltak, és a Kyodo hírügynökség szerint egyes városokban Japán szidalmazása mellett a tömeg a Kínai Kommunista Párt, a korrupció és a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek ellen is tiltakozott.
hirado
2012.09.17. 11:14