Tokió azért kényszerül erre a lépésre, mert Kína húsz városában körülbelül 40 ezer ember tüntetett japánellenes jelszavakat skandálva.
Japán azt követeli a kínai kormánytól, hogy szavatolja a területén élő japán állampolgárok biztonságát - jelentette be szombaton Gemba Koicsiro japán külügyminiszter.
Több helyen erőszakos formában is kifejezésre juttatták a Japánnal szembeni tiltakozásukat a tüntetők, így Pekingben mintegy ezer ember demonstrált a japán nagykövetség közelében, áttörte a rendőrségi kordont, majd különböző tárgyakkal megdobálva az épületet.
Hasonló megmozdulások kezdődtek Sanghajban is, ahol a tüntetők az ottani japán konzulátushoz akartak vonulni. A rendőrség kordont vont az épület köré. A déli Hunan tartományban lévő Csangsában mintegy tízezer ember vett részt egy tüntetésen, ahol állítólag japán zászlót is égettek. Számos tiltakozó megmozdulást szerveztek - vélhetően az interneten keresztül - Csianban és Szucsouban.
A keleti Csingtaóban a tiltakozók megtámadtak egy japán termékeket árusító bevásárlóközpontot. Japán és Kína évtizedek óta egyaránt magának követeli a Kelet-kínai-tengeren fekvő, kínaiul Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigeteket. A feszültség augusztusban éleződött ki, amikor kínai aktivisták szálltak partra az egyik lakatlan szigeten, és kitűzték a kínai zászlót.
A japán hatóságok elfogták, majd később elengedték őket. Válaszul egy másik szigeten japán nacionalisták szálltak partra, ami ellen Peking élesen tiltakozott.
A legsúlyosabb ellentéteteket azonban az robbantotta ki, hogy a hét elején a japán kormány bejelentette: "állami ellenőrzés" alá vonja a szigetek jelentős részét. A történteket Peking szuverenitása súlyos megsértéseként értékelte. Tovább élezte a helyzetet, hogy pénteken hat kínai őrhajó hatolt be japán vizekre.
hirado
2012.09.15. 12:23