
Azerbajdzsán Brüsszelbe küldött jegyzéke szerint Safarovot a nemzetközi jogi normáknak megfelelően helyezték szabadlábra.
Az ENSZ főtitkára aggodalmát fejezte ki csütörtökön a hazájába szállított azeri katonatisztnek adott elnöki kegyelem miatt, és reményét hangoztatta, hogy az ügy nem fog ártani a karabahi békének - közölte szóvivője útján Ban Ki Mun.
"Az ENSZ hangsúlyozza a tagállamok felelősségét a nemzetközi normák és a jog elveinek tiszteletben tartásában a bűnügyek esetében, a büntetlenség elleni küzdelem jegyében. Reméljük, hogy ez a kérdés nem fog ártani a karabahi békefolyamatnak és a felek közötti bizalomnak" - hangoztatta a szóvivő.
Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek.
A Külügyminisztérium tanulmányozza a bakui jegyzéket
Azerbajdzsán valamennyi EU-tagállam állandó brüsszeli képviselőinek elküldte azt a jegyzéket, amelyben közölte, hogy Ramil Sahib Safarovot az azeri jogszabályoknak és a nemzetközi jogi normáknak megfelelően helyezték szabadlábra - közölte Kaleta Gábor, a tárca sajtófőosztályának vezetője. Előzőleg Elman Abdullayev azeri külügyi szóvivő Bakuban azt közölte, hogy Azerbajdzsán jegyzéket intézett Magyarországhoz, amelyben megállapította: Ramil Sahib Safarov szabadlábra helyezése az azeri jogszabályoknak és a nemzetközi jogi normáknak megfelelően történt.
A trend.az azeri portál szerint az azeri külügyi szóvivő újságíróknak elmondta, a jegyzékben az is olvasható: az ország alkotmánya kizárólagos joggal ruházza fel az államfőt, hogy kegyelmet gyakoroljon. A szóvivő szerint a Safarov-ügyet a Hegyi-Karabah feletti fennhatósággal kapcsolatos konfliktus tükrében kell vizsgálni, mivel Safarov tanúja volt az azeri lakosság ellen örmények által végrehajtott etnikai tisztogatásoknak. A karabahi területért 1988 és 1994 között 30 ezer halálos áldozatot követelő háborút vívtak az örmények és az azeriek.
Kaleta Gábor az MTI-nek elmondta: a Külügyminisztérium tanulmányozza a jegyzéket.
hirado
2012.09.06. 23:49