Először indult olyan nevelési ismereteket gyarapító tanfolyam Kárpátalján, amelyen a helyi magyar örökbefogadók aktívan részt vehetnek.
A kárpátaljai magyar nevelőszülőknek először nyílt lehetőségük arra, hogy az őket érintő kérdésekről anyanyelvükön beszélhessenek szakemberekkel. A gyermekotthonokat támogató Sámuel Alapítvány, a Kezünkben a Jövő Alapítvány és a ráti Szent Mihály Gyermekotthon koordinálásában, valamint a Bethlen Gábor Alap támogatásával nemrég tizenkét nevelőszülőpár vett részt az első magyar nyelvű képzésen.
Az egyik résztvevő Korondi Katalin volt, aki a munkácsi járásban, Fornos községben lakik, és a férjével egy ikerpárt fogadtak örökbe, amikor azok három és fél évesek voltak. Az asszony elmondta, először egy gyerekre gondoltak, de amikor meglátták a két kislányt, majd elbeszélgettek velük, úgy döntöttek, mindkettőjüket szeretnék. A gyerekek most kilencévesek.
Kurmay Sándor, a Kezünkben a Jövő Alapítvány elnöke a Határok nélkül adásában elmondta, a 40 órás tanfolyam olyan fontos területeket érint, mint a gyermek fejlődésének ciklusai, az általános egészségügyi ismeretek, a vallásos nevelés, valamint a jogi tájékozottság. A szervezet vezetője hozzátette, nagy álma volt, hogy magyar nyelvű képzés folyjék Kárpátalján, mivel a családi típusú gyermekotthonok és a nevelő családok közül húszan magyar nemzetiségűek, vagyis negyven szülőpár van, aki magyar nyelven gondolkodik és ezen a nyelven neveli a gyermekeit is. A tanfolyamon nagyon aktívak voltak a nevelőszülők, ami egy ukrán nyelvű képzésen nem fordul elő, mert ott nehezen értik meg az előadásokat, és nehezen szánják rá magukat a kérdezésre – mondta el Kurmay Sándor.
Ukrajnán belül Kárpátalján alakul meg az első családi típusú gyermekotthon még 2001-ben. Sipos Géza, a beregszászi székhelyű Sámuel Alapítvány vezetője elmondta, e befogadó intézmények nagy részét nem az állam indította, hanem különféle felekezetek és civil szervezetek.
hirado
2012.08.29. 14:17