Repedéseket vettek észre belga atomreaktorok különleges tartályfalában, a kormány szerint nincs veszély, de a berendezéseket valószínű, többé nem indítják újra.
A belga hatóságok már az ország két atomerőművében állítottak le egy-egy reaktort biztonsági megfontolásokból. A brüsszeli szövetségi kormány szerint a létesítményekben nincs sugárzásveszély, de elképzelhető, hogy mindkét reaktort végleg bezárják.
A nyugtalanító rendellenességet azután fedezték fel egymást követően két belgiumi atomerőműben, hogy a kormány elrendelte a reaktorok nyomásálló tartályainak ultrahangos vizsgálatát. A teszt több ezer repedést mutatott ki a koncentrikus köröket alkotó acélszerkezetben. Egyelőre nem tudni, hogy ezek a repedések már a tartály gyártásának idején léteztek, vagy a reaktorok működése közben keletkeztek. Bár ezek az atomreaktorok eddig biztonságosnak számítottak, a belga szövetségi nukleáris felügyelet igazgatója szerint már nem lenne célszerű újraindítani őket.
„Ezeket a tartályokat egy azóta megszűnt holland cég szállította. Maga a szerkezet súlyosan sugárszennyezett, cseréje, pótlása mind gazdasági, mind biztonsági szempontból lehetetlennek tűnik” – mondta nemzetközi sajtóértekezletén Willy de Roovere.
A japán fukusimai nukleáris erőműben bekövetkezett robbanás után az Európai Bizottság elrendelte az unió összes atomreaktorának rendkívüli ellenőrzését. Az úgynevezett „stressztesztek” mindenütt megnyugtató eredményekkel jártak, ám több tagállam – mint Németország és Belgium – úgy döntött, hogy hosszú távon lemond a nukleáris energiáról, és leállítja ilyen erőműveit.
A hét belga reaktor eddig az ország villamosenergia-termelésének a felét adta, a kieső kapacitások pótlásáról még nincs döntés.
hirado
2012.08.19. 20:57