Egy hamburger tizenegyezer forintba, egy lakás bérleti díja pedig 2,6 millióba kerül Luandában. A nemzetközi kőolajcégek jelenléte srófolja fel az árakat.
A köztudatban úgy él, hogy a világ legdrágább városai Moszkva, London, New York vagy Tokió. Valójában mindegyikőjüket megelőzi Angola fővárosa, Luanda. Egy hamburger tizenegyezer forintba, egy doboz cseresznye több mint kétezerbe, egy lakás bérleti díja pedig 2,6 millió forintba kerül. Ennek oka, hogy a nemzetközi kőolajcégek jelenléte felsrófolja és magasan tartja az árakat.
Szilasi Ildikó afrikanista, aki nemrég jött haza Luandából, a Kossuth Rádió Szombat reggel című műsorában elmondta, a felmérések többsége a nemzetközi dolgozók szempontjából nézi a kiadásokat, azokon a helyeken gyűjtik az adatokat, ahol ők vásárolnak. Ez nagyban különbözik azoktól a helyi piacoktól, kis élelmiszerboltoktól, ahol a helybeliek veszik meg a nekik szükséges termékeket.
Az afrikai országban tíz évvel ezelőtt még háború dúlt. Az ország még mindig nagyon sok élelmiszert importált, a háború ugyanis tönkretette a mezőgazdaságot, rengeteg taposóakna található a földben. Luanda majd kétharmada nyomornegyedekben él, de Angola kőolajban, gyémántban gazdag ország, és gazdasági potenciálban is jelentőssé vált. Az állam komoly fejlesztéseket hajt végre az infrastruktúra, az oktatás, az egészségügy területén, s Luandában is óriási szegénység-felszámolási projektek zajlanak, szociális városok épülnek.
hirado
2012.08.18. 19:15