
Kötelezővé teszik a női kvótát az olasz vállalatok vezetőségében. Hétfőtől törvény szabályozza a köztulajdonban levő és a tőzsdén jegyzett cégek igazgatótanácsában résztvevő nők létszámát.
Az augusztus 13-én életbe lépő új szabályozás szerint a vállalatokat vezető testületek tagjainak legelső újraválasztásán a nők arányának el kell érnie a húsz százalékot. Az igazgatótanácsok másodszori megújításán pedig 33 százalék lesz a minimum.
A hétfőtől életbe lépő új olasz esélyegyenlőségi törvény az olasz közvállalatok és a tőzsdén jegyzett cégek vezetőségének nemek szerinti összetételére vonatkozik. A rendelkezést az olasz balközép és jobbközép képviselőnői közösen dolgozták ki, és a számítások szerint hatezer nő előtt nyit majd kaput a vállalatok menedzseri pozícióiban 2100 cégnél, melyeknél jelenleg 13 és félezren dolgoznak vezető beosztásban és közöttük csupán négy százalék a nő.
Az előírást három hónapos türelmi idő után sem teljesítő vállalatokat 100 ezer eurótól egy millió euróig terjedő bírsággal büntetik, további négy hónap után pedig feloszlathatják az igazgatótanácsot. A törvény tiszteletben tartatása a Consob, olasz állami tőzsdefelügyelet és a római esélyegyenlőségi minisztérium feladata lesz.
Olyan olasz, részben állami vállalatokat érint a jogszabály, mint a RAI közszolgálati rádió-televízió, az olasz posta, az olasz energiaszolgáltató. A tőzsdén jegyzett cégek között már sokan alkalmazkodtak, a Fiatnál, a Luxottica optikai nagyvállalatnál és a Mediobanca pénzintézetnél eddig is magasabb volt a nő menedzserek aránya az olasz átlaghoz képest.
"Elsősorban kulturális szemléletváltást akartunk elérni, ez csak az első lépés, a továbbiakban a politikában és helyi közigazgatásban is be akarjuk vezettetni a nők arányának megemelését" - hangoztatta Alessia Mosca a női kvóta egyik kezdeményezője, a Demokrata Párt képviselője.
A balközép Demokrata Párt volt az első Itáliában, amely bevezette a női kvótát: a párt listáin és vezetőségében a jelöltek és tagok negyven százalékának nőnek kellett lennie. A fele-fele arány szóba sem került annál is inkább, mivel már a negyven százaléknyi nőt sem volt könnyű teljesíteni. Amikor belső párttagválasztásról volt szó, a nők szabályosan eltűntek, úgy kellett őket összeszedegetni és meggyőzni, hogy vállalják el az emancipációt. Az olasz nők erre azt válaszolták, hogy nem kvótát akarnak teljesíteni, hanem azt szeretnék, ha mindenkori munkájukat össze lehetne egyeztetni családi életükkel.
Olaszország most valójában az európai parlament tavalyi döntéséhez igazodott, amikor határoztak a nők vállalati vezetői létszámának szabályozásáról. Akkor Licia Ronzulli olasz képviselőnő azt mondta: jó lenne, ha a nemek közötti esélyegyenlőséget a jövőben már nem kellene törvénnyel előírni, hanem az európai társadalom értékévé válna. Ronzulli egyebek mellett arról ismert, hogy alig született meg a kislánya, magával vitte a strasbourgi parlament padjaiba, hogy megmutassa, egy nő egyszerre lehet anya és vezető politikus is.
A női kvóta érzékeny téma, az olasz nők többsége nem érti, mi szükség van rá, és azt követelik, hogy előírások nélkül a nők érdemük szerint érvényesülhessenek. Nem kell feltétlenül nőt választani oda, ahol nincsen jelentkező, de ahol van, az esélyek és a fizetések is egyenlőek legyenek. Nem vagyunk mi kihalóban levő pandák, hogy védjenek bennünket - fogalmazott az olasz képviselő és sztárügyvéd Giulia Bongiorno.
hirado
2012.08.12. 16:05