HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Újabb titkos kínzóközpont bukott le - kikötötték, verték, éheztették a foglyokat

t: 817

Újabb titkos kínzóközpont bukott le - kikötötték, verték, éheztették a foglyokat

Újabb külföldön létesített titkos kínzóközpontról szerzett tudomást a Human Rights Watch (HRW). A New York-i székhelyű emberjogvédő-szervezet jelentése szerint nagy valószínűséggel az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) az afganisztáni főváros mellett 2002 és 2004 között tartott fogva embertelen körülmények között terroristagyanús személyeket.

A HRW erről olyan foglyoktól értesült, akik jelenleg a Kuba területébe ékelődött guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton raboskodnak. A foglyok nem közvetlenül a szervezetnek számoltak be erről, hanem ügyvédeik tárták fel védenceik megpróbáltatásait.

Brutális kegyetlenség

A nyolc férfi hat hetet töltött a Kabul melletti titkos börtönben. Mint elmondták: falra erősített vasgyűrűkhöz láncolták őket, olyan testtartást kényszerítve rájuk, hogy nem tudtak aludni. Nem kaptak sem élelmet, sem innivalót. Ugyanakkor koromsötét helyiségekbe zárták őket, miközben folyamatosan fülsüketítő zenét és zajokat közvetítettek. A foglyokat emellett gyakran brutálisan megverték. Mindegy, hogy mennyire súlyos bűnökkel vádolták az egyes személyeket, mindenkivel egyforma kegyetlenséggel bántak - fűzték hozzá.

A foglyok szerint afgánok és amerikaiak voltak vallatóik, ez utóbbiak azonban civil ruhát viseltek. Ebből következtetnek arra, hogy CIA-ügynökök kínozták őket.

Powell nem érti a diplomáciai vihart

Közben Colin Powell volt amerikai külügyminiszter képmutatással vádolta a CIA-repülőgépek ügyében felháborodó európai országokat. A politikus a BBC-nek adott nyilaktozatában úgy fogalmazott, "európai barátaink zömének" nem okozhatott ekkora sokkot az a tény, hogy "ilyen dolgok megestek", mert az Egyesült Államok évek óta alkalmazza ezeket az eljárásokat a terrortevékenységgel gyanúsítottakkal szemben, és ez a tény "nem újdonság, nem ismeretlen európai barátaim számára".

Nézeteltérések a külügy és a Pentagon között

Powell az interjúban nyíltan az amerikai védelmi minisztériumot tette felelőssé az iraki háború utáni tervezés hiányosságaiért. Azt mondta: az amerikai külügyminisztérium tisztségviselőinek irányításával készült egy átfogó tanulmány, "Irak jövője" címmel. Ennek elkészítésében több amerikai kormányhivatal részt vett, összefoglalta azokat a problémákat, amelyekre Bagdad eleste után számítani kellett. Powell szerint ez az összeállítás nagyon hasznos volt, de bizonyos okok miatt a védelmi minisztérium úgy döntött, hogy nem használja a tanulmányt. A volt külügyminiszter egyértelmű szavakkal fedte fel a tárca és a Pentagon közötti súlyos nézeteltéréseket. Elmondta: Donald Rumsfeld védelmi miniszter, sőt Dick Cheney alelnök is számos alkalommal terjesztett olyan döntéseket az elnök elé, amelyekről a külügyminisztérium nem is tudott.

Colin Powell kijelentette: "mélységes csalódással" töltötte el őt az munka, amelyet az amerikai hírszerzés végzett az iraki tömegpusztító fegyverek ügyében, de a legjobban az kavarta fel, hogy a hírszerzésen belül többeknek kételyeik voltak az adatok forrásaival kapcsolatban, ezek a kételyek azonban "soha nem jutottak el hozzánk".

hirado

2005.12.19. 10:39

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek