HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Újabb összecsapások törtek ki Honkongban

t: 997

Újabb összecsapások törtek ki Honkongban

Ismét összecsaptak a dél-koreai tüntetők és a rendőrök Hongkongban, ahol a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) miniszteri értekezlete folyik zárt ajtók mögött. Amiatt tiltakoznak, hogy ha csökkennek a kereskedelmi korlátok, akkor nem bírják majd a versenyt a nagyobb országokkal. .

A 149 tagország részvételével folyó csúcsértekezleten a szakminiszterek a világkereskedelem élénkítésének kérdéseiről, a behozatali korlátozások és a vámok enyhítéséről tárgyalnak - általános megítélés szerint az áttörés reménye nélkül. A tanácskozáson Peter Mandelson EU-főbiztos az Egyesült Államok élelmiszer-segélyezési gyakorlatát bírálta, melynek lényege, hogy az adományok saját termelésű termékekből állnak. Mandelson szerint sokkal hatékonyabb lenne, ha a segélyek pénzben érkeznének a szegény országokba, s azok a számukra legpraktikusabb helyeken és árakon szereznék be az élelmiszert.

A globalizációellenesek

Korábban messze a hongkongi konferencia épületétől 4500 tüntető már összecsapott a rendőrséggel. A hírek szerint körülbelül tízezren érkeztek Hongkongba tüntetési szándékkal, köztük kétezer dél-koreai, akik különösen ismertek elszántságukról és szervezettségükről. Közülük százan már bemutattak egy vízi demonstrációt: narancssárga életmentő mellényekben a kikötőben belevetették magukat a vízbe, s egy fél órán át kiáltozták jelszavaikat a kamerák előtt.

A Világszervezet üléseit 1999 óta kísérik globalizációellenes tüntetések. Akkor a Csendes-óceán partján fekvő amerikai városban, Seattle-ben több tízezres tömeg, közöttük néhány ezer teljesen nekivadult fiatal valóságos utcai háborút indított "a szabad kereskedelem ellen". Az alkalom az akkori nemzetközi kereskedelmi értekezlet, a világkereskedelmi szervezet nevének rövidítésével a WTO-konferencia volt.

Ezután már nem volt megállás, a tiltakozók évről-évre felbukkannak, bárhol legyen is világértekezlet a gazdaságról vagy a kereskedelemről. Egy évvel Seattle után a cseh fővárosban indult tömeg a Béke terétől a Kongresszusi Központ felé, ahol a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap tartotta éves közgyűlését. A prágai megmozdulásokat a davosi tüntetések követték, majd 2001-ben jött az első olyan helyszín, ahol már halottat is követelt a tüntetés. A G7-ek olaszországi (Genova) tanácskozása ellen százezrek tiltakoztak, az összecsapásokban egy olasz diák meghalt. Két évvel később a mexikói Cancunban tízezres tömeg emelt szót a szabad kereskedelem ellen, amely szerintük csak mélyíti a szakadékot a szegény és a gazdag államok között.

hirado

2005.12.14. 10:22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek