A csúcstalálkozón Ariel Saron izraeli kormányfő, Mahmud Abbasz palesztin elnök, Hoszni Mubarak egyiptomi államfő és II. Abdallah jordániai uralkodó vesz részt.
Az egyiptomi üdülőhelyen tartott keddi csúcstalálkozó az első alkalom, hogy Ariel Saron találkozik a január 9-én a Palesztin Hatóság élére megválasztott Mahmud Abbasszal.
A BBC történelminek nevezi a találkozót.
Az Ariel Saron és Mahmud Abbasz közötti találkozó a legmagasabb szintű megbeszélés több mint négy év óta a két fél között. Ariel Saron megérkezése után Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel találkozott - közölték palesztin illetékesek. Ez volt az első hivatalos találkozó a két politikus között Ariel Saron kormányfővé kinevezése, 2001 márciusa óta.
Saron: Izrael leállítja a katonai műveleteket
Ariel Saron izraeli kormányfő Sarm-es-Sejkben bejelentette, hogy Izrael minden, a palesztinok elleni katonai műveletet leállít a Gázai övezetben és Ciszjordániában. Az izraeli kormányfő azt is közölte, hogy Izrael több száz palesztin foglyot szabadon enged.
Abbasz: véget vetnek az Izrael elleni erőszaknak
Mahmud Abbasz palesztin elnök a csúcstalálkozón hivatalosan bejelentette, hogy véget vetnek minden Izrael elleni erőszakos cselekménynek.
"Ariel Saron kormányfővel egyetértettünk abban, hogy véget vetünk az izraeliek és a palesztinok elleni erőszakos cselekedeteknek, bárhol is legyenek" - jelentette ki a január 9-én megválasztott palesztin elnök.
Remények, engedmények
Száeb Erekát, az Izraellel folytatott tárgyalásokért felelős palesztin miniszter az izraeli rádióban kijelentette: "A mai napnak új kezdetet kell jeleznie az izraeliek és palesztinok között".
Gideon Meir, az izraeli külügyminisztérium illetékese közölte: "Ma új folyamatot kezdünk, a remény folyamatát... Olyan új palesztin vezetővel találkozunk ma, aki nem az erőszak, hanem a béke iránt elkötelezett".
Raanan Giszin, Saron kormányfő szóvivője Sarm-es-Sejkben közölte: Izrael kész messzemenő engedményeket nyújtani a palesztinoknak. Az új palesztin vezetésnek viszont meg kell akadályoznia a terrorista merényleteket. Az izraeli fél a terrorizmus elleni harc és a terrorista szervezetek feloszlatása terén nem tanúsít semmiféle rugalmasságot vagy kompromisszumkészséget - hangsúlyozta.
Hoszni Mubarak és II. Abdallah jelenlétével ad nyomatékot a találkozónak, amely várhatóan előkészíti a talajt az Egyesült Államok támogatta, útiterv néven ismertté vált rendezési terv megvalósításához.
Akadályok
A szélsőséges palesztin fegyveres csoportok eddig csak az ideiglenes tűzszünetbe egyeztek bele, és egyik fél sem látszik elmozdulni a megállapodás olyan kulcsfontosságú akadályainak feloldása irányába, mint a határátkelők kérdésre, valamint a visszatérő menekültek számára a jelenleg izraeli fennhatóság alatt lévő területeken a földhöz jutás joga.
A csúcstalálkozón kihirdetendő tűzszüneti megállapodás 2000 óta tartó erőszakhullámnak vet véget, amely során mintegy 3350 palesztin és 970 izraeli vesztette életét.
[LHP.HU]
2005.02.08. 15:51