HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Ki lesz az erősebb? Az unió taktikázni és kalkulálni fog a következő napokban

t: 1092

Ki lesz az erősebb? Az unió taktikázni és kalkulálni fog a következő napokban

Brüsszelben közzétette a 2007 és 2013 közötti időszakra szóló költségvetés tervezetét az Európai Unió soros brit elnöksége. Az Európai Bizottság azonnal elfogadhatatlannak nevezte a javaslat keretszámait, a bizottság elnöke azt mondta, hogy a büdzsé még csak nem is reális. "Ez egy mini Európára készült." Brüsszel korábban már óva intette Nagy-Britanniát például attól, hogy olyan költségvetési javaslatot készítsen, amely az új tagországok támogatásait is jelentősen csökkentené. Tony Blair brit miniszterelnök a múlt héten egyebek között a visegrádi államok, köztük Magyarország vezetőivel is tárgyalt erről éppen itt Budapesten.

Beigazolódtak a rémhírek, a britek minden idők legkarcsúbb EU-költségvetését készítették el - mondta a Híradó brüsszeli tudósítója. A beszámoló szerint a következő tíz napban az egész unió taktikázni és kalkulálni fog. Blair korábban úgy nyilatkozott, olyan nincs, hogy mindenkinek jó legyen. A kérdés most az, hogy ki lesz az erősebb - tette hozzá Szederkényi Olga.

A brit javaslatról e hét szerdán Brüsszelben tanácskoznak majd az EU-tagállamok európai ügyekkel foglalkozó miniszterei, s ez lesz a fő kérdése az EU jövő heti csúcsértekezletének is.

A brit külügyminisztériumban ismertetett, 36 oldalas tervezet szerint a 2007-2013-as időszakban 846,754 milliárd euró állna rendelkezésre a közös költségvetésben. Ez 17 százalékkal kevesebb a brüsszeli bizottság eredeti javaslatában foglaltaknál, és "alacsonyabb" az előző, luxemburgi elnökség tervezeténél is.

A tíz új tagország összesen 130 milliárd euró strukturális juttatást kapna a következő költségvetésből. A legtöbbet, 56 milliárd eurót Lengyelország kapná, Magyarországnak 22 milliárd euró jutna. A magyar juttatás lenne a harmadik legnagyobb a tíz új tagállam közül; Csehországnak a brit tervezet 23 milliárd, Szlovákiának 10 milliárd, Szlovéniának 4 milliárd eurót szán.

A kormányszóvivő Gyurcsány Ferenc első reagálását tolmácsolva úgy fogalmazott: csalódást keltő a brit javaslat az Európai Unió 2007-2013-ra vonatkozó költségvetésére. A brit javaslat összességében nem a közép-kelet-európai országok felzárkózását segíti, hanem konzerválja a régi és az új tagok közötti különbségeket. László Boglár hozzátette: eljött a tárgyalásook ideje.

"A soros brit elnökség javaslata gyakorlatilag nem tükrözi az európai szolidaritás irányába megfogalmazott javaslatainkat" - mondta az európai uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter, aki szintén csalódását fejezte ki az indítvánnyal kapcsolatban. Baráth Etele hangsúlyozta: a tendencia nem jó, mert a javaslat nem adja meg annak a lehetőségét, hogy 2007-2013-ban csökkenjenek a tagországok közötti különbségek. A miniszter úgy fogalmazott, "fenntartjuk azt, hogy nemzeti érdekeink alapján további egyeztetéseket folytassunk, és harcolunk a javainkért".

Még koradélután, tehát a javaslat ismerete nélkül az uniós költségvetésről volt szó a magyar Parlamentben is. A miniszterelnök napirend előtt azt mondta, olyan uniós büdzsére számít, amely a jelenlegi támogatás három-négyszeresét adja Magyarországnak. Gyurcsány Ferenc a héten hivatalosan, írásban reagál majd a brit miniszterelnök uniós költségvetési javaslatára.

A lengyel kormányfő Varsóban közölte, hogy a brit EU-költségvetési javaslat országa számára "elfogadhatatlan". Kazimierz Marcinkiewicz hozzátette: a költségvetés nem a szolidaritás elvén alapszik. "Ez egy megszorító javaslat. A reformok helyett megszorítást tartalmaz az új, fejlődő tagállamok, főként Lengyelországnak szánt költségvetésben" - hangsúlyozta a lengyel kormányfő.

A luxemburgi miniszterelnök, az euróövezet elnöke szerint a kelet-európai tagországokon múlik a britek által előterjesztett új EU-költségvetés sorsa. Jean-Claude Juncker úgy vélekedett, hogy ha a brit javaslat támogatásra talál Kelet-Európában, akkor az Európai Unió annak alapján megállapodásra juthat a 2007-2013 közötti keretköltségvetésről.

A holland pénzügyminiszter szerint a brit javaslat egy "kis lépés" a jó irányba, de nem elégséges. Hollandia az Európai Unió egyik nettó befizetője, s a hágai vezetés júniusban sokallta a keretköltségvetés - akkor még a luxemburgiak által beterjesztett - nagyságát.

A belga pénzügyminiszter viszont bírálta, hogy a brit javaslat nem túl ambiciózus, például a kutatási pénzeket illetően. "Mi először is megvárjuk az érintett államok reagálását. S itt az új tagállamokra gondolok, amelyek a javaslat értelmében kevesebb támogatásra számíthatnának" - mondta a politikus.

Az osztrák külügyminiszter szerint Bécs alaposan tanulmányozni fogja az EU költségvetésére vonatkozó brit javaslatokat, amelyekről a külügyminiszterek brüsszeli rendkívüli ülésén fognak tanácskozni.

Olaszország elutasítja az elmaradott déli régiónak szánt európai uniós támogatások mindenféle korlátozását és az olasz költségvetési befizetés növelését. Silvio Berlusconi telefonon közölte brit kollégájával, Tony Blairrel, hogy Olaszország megállapodásra törekszik az Európai Unió hosszú távú költségvetése kapcsán, de felsorolta azokat a kérdéseket is, amelyekről nem hajlandó tárgyalni.

hirado


2005.12.05. 23:27

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek