2016-ra készülhet el az új, nemzeti labdarúgó stadion -jelentette be Vígh László, kormánybiztos. A 65 ezer férőhelyes létesítmény a mostani Puskás Ferenc Stadion mellett lesz. Úgy építik meg, hogy megfeleljen a legszigorúbb nemzetközi előírásoknak. Őszre készülnek el a látványtervek, az építkezés pedig 2014 tavaszán kezdődhet. A régi stadiont sem bontják le, a jövőben főleg atlétikai versenyeknek ad otthont. A tervekről a Puskás Ferenc Stadion hatvan éves történetét bemutató kiállítás megnyitóján beszéltek.
2016-ra épülhet fel az új nemzeti futball stadion. Már az építészeti ötletpályázat is elindult - jelentette be a kormánybiztos. Vígh László szerint a létesítmény az UEFA legmagasabb minőségi követelményeinek is megfelel vagyis úgynevezett ötcsillagos komplexum épül. A tervek szerint 65 ezer néző befogadására lesz alkalmas. Őszre már a tervek is elkészülhetnek és 2014-ben az építkezés is megindulhat. Az új aréna építésével párhuzamosan a Puskás Ferenc Stadion is megmarad. Az épületet felújítják.
„A sportinfrastruktúra állapota rendkívül rossz, hiszen évtizedek óta elmaradtak azok a felújítások és ha magát a nemzeti stadiont megnézzük, akkor itt is évek óta le van zárva a középső és a felső karéj is, tehát a befogadó képessége már régen nem nyolcvanezer” – mondta Bánki Erik, az Országgyűlés Sport- és Turizmusbizottságának elnöke.
Ennek ellenére a Puskás Stadion jelkép. A magyar sport elmúlt hatvan évben elért sikereinek jelképe, a stadionban „megelevenedik előttünk a magyar sport" – fogalmazott Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára. Ezért az új stadion terveinek ismertetésével egyidőben a régi stadionról nyílt kiállítás. A tárlaton a stadion legemlékezetesebb eseményeit mutatják be.
Labdarúgó mérkőzéseket már biztosan nem rendeznek a Puskás Stadionban. A felújítás után elsősorban atlétikai versenyeknek adhat otthont. Az új stadion építése, a régi felújítása egy nagyobb terv része. A stadionok és a Papp László Sportaréna környékén ugyanis több sport befogadására is alkalmas központ épülhet fel.
A 2016-ra tervezett új stadion pontos építési költségei egyelőre nem ismertek: Vígh László a kiemelt sportlétesítmény-fejlesztésekkel, sportberuházásokkal összefüggő kormányzati feladatok ellátásáért felelős kormánybiztos az m1 Az Este című műsorában elmondta, a stadion felépítési költsége akkor válik pontossá, ha eldől, hogy „mit fogunk építeni”, hogy mekkora lesz, milyen kiszolgáló létesítményekkel. Nemrég felépült európai stadionokat elemezve 3000-4000 euró közé tehető egy szék bekerülési ára, ami az új nemzeti stadion esetében a 3-4 ezer eurós ár 65000-szeresét jelentené, azaz „nagyon sok pénz.”
Az új létesítmény építésével párhuzamosan folyik majd a rekonstrukciója a Puskás Stadionnak. A kormány tervezi szerint az első, 2016-ig tartó ütemben az új stadion felépül és megújul a korábban lebontásra ítélt létesítmény is valamint új parkoló épül a piac helyén. A második ütemben, a 2016-2020 közötti időszakban korszerűsítik a Millenáris Velodrome-ot, a Kisstadiont, a Körcsarnokot, a Nemzeti Sportcsarnokot, valamint épül egy új úszóközpont is. Vígh László hozzátette, a Jégcsarnok is megmarad, de nem épül újjá.
Az új komplexum felépítése Vígh László kormánybiztos szerint nem csak a magyar adófizetők pénzéből valósulhat meg: „Megvizsgáltunk olyan lehetőségeket, hogy hogyan lehetne uniós pénzeket is bevonni az építkezésbe, az energiaracionalizálásba, az energetikába merült fel. A konkrét project hiányában azonban ennek az összege egyelőre nem ismert.”
hirado
2012.04.13. 09:53