HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Megállíthatatlan az erőszak Franciaországban - több ember kórházba került, 800 gépkocsi leégett

t: 275

Megállíthatatlan az erőszak Franciaországban - több ember kórházba került, 800 gépkocsi leégett

Rendőrségi beszámolók szerint Párizs környékén valamelyest enyhült a zavargások hevessége, de a vidéki városokban nem sokat változott a helyzet.

Még több megrázó fotó a képgalériában!

A 12. napja tartó utcai megmozdulások egyelőre megfékezhetetlennek tűnnek. Keddre virradóra a Párizs melletti külvárosokban a legfrissebb hírek szerint több mint 800 gépkocsit gyújtottak fel. Toulouseban egy busz égett le a hajnalban.

A hétfő éjszakai összecsapásokban négy rendőr sebesült meg. Ez is mutatja a helyzet viszonylagos csillapodását, mivel előző éjjel 36 rendőr szenvedett sérüléseket.

A közép-franciaországi Auxerre-ben 15 embert szállítottak kórházba légzési zavarokkal, miután kigyulladt házuk pincéje.

A zavargások annak ellenére folytatódnak, hogy Dominique de Villepin kormányfő az eddiginél keményebb fellépéssel fenyegette meg a tiltakozókat. A zavargások letörésére a francia kabinet újabb másfélezer rendőrt vezényel az utcákra. Jacques Chirac francia elnök keddre rendkívüli kormányülést hívott össze.

A franciaországi zavargások miatt egyre több ország, köztük a magyar külügy is óvatosságra inti a Franciaországba utazókat.

Az európai sajtó fél a zavargások terjedésétől

Továbbra is a brit, a német, az olasz és a spanyol lapok címoldalán szerepeltek kedden a franciaországi zavargásokról szóló tudósítások, és az európai sajtó a nyugtalanság exportálásától tart.

A konzervatív brit The Daily Telegraph szerint az, hogy a párizsi külvárosokból még olyan városokba is gyorsan átterjedtek zavargások, mint Toulouse, vagy Strasbourg, nem sok jóval biztatja a szomszéd országokat, amelyek jelentős bevándorló lakossággal, merev munkatörvénykönyvvel, önző politikai elittel és stagnáló gazdasággal rendelkeznek.

A balközép irányzatú The Guardian felelősségre vonja Nicolas Sarkozy francia belügyminisztert, aki a zavargások elején kijelentette: "Meg kell tisztítani a külvárosokat a csőcseléktől". "Ezek után meglepő-e, ha Franciaországban a rasszizmus fertőzőbb, mint a Egyesült Királyságban?" - teszi fel a kérdést a lap.

A The Independent szerint Franciaország példát vehetne a brit multikulturalizmusból, amelyre példának egy manchesteri iskolát hoz fel, ahol 37 különböző nemzetiségű diák tanul, és ahol a faji identitást a lélek gazdagításának fogják fel.

Végül a The Sun című bulvárlap úgy értékeli a helyzetet, hogy "a hatalmi űrt nem a civil hatóságok töltötték be, hanem az iszlám közösség különböző, egymással vetélkedő csoportjai."

A német lapok arra helyezték a hangsúlyt, hogy "meg kell őrizni a bevándorlókat a társadalom belsejében", mert így lehet csak elkerülni, hogy a kivetettség érzése uralkodjon el rajtuk. A potsdami Märkische Allgemeine emlékeztet arra, hogy egyes berlini kerületekben, mint Moabit vagy Neukölln, szintén hasonlóan robbanásveszélyes a helyzet, mint amilyen a franciaországi zavargásokhoz vezetett.

Az olasz lapok közül a milánói polgári Corriere della Sera és a római baloldali La Repubblica is azt emelte ki keddi számában, hogy Dominique de Villepin francia kormányfő kijárási tilalmat rendelt el az érintett külvárosokban, de nem volt hajlandó a hadsereget bevetni az erőszak elfojtására.

hirado

2005.11.08. 09:16

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek