HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Szerdán gyászba borul Európa

t: 2195

Szerdán gyászba borul Európa

Újra jöhetnek a szállítógépek

Sikerült szabadá tenni a Banda Aceh-i repülőtér kifutópályáját, ami egy baleset miatt vált ideiglenesen használhatatlanná. Egy darabig így nem jutottak el az alig várt segélyszállítmányok az indonéziai Szumátra szigetének ebbe a térségébe. A sziget egyik kulcsfontosságú repülőterét kedd hajnalban kellett bezárni, miután egy segélyt szállító repülőgép leszállás után elütött egy tehenet.

A Boeing 737-es hajtóműve és futója rongálódott meg a balesetben. A gépet nagyteljesítményű emelő-berendezések hiányában végül egy villás targonca segítségével rakták odébb. Az ENSZ már eddig is figyelmeztetett, hogy a repülőtér korlátozott befogadóképességére komoly kockázatot jelent a segélyek célba juttatásában. A reptéren egy darabig csak helikopterekkel lehetett leszállni.

A világszervezet közben azt közölte, hogy a halálos áldozatok száma várhatóan exponenciálisan nő majd, ha a segélyszervezetek munkatársai teljesen fel tudják mérni a károk valódi mértékét Szumátra nyugati partjain.

Négy vécé háromezer emberre

Az ENSZ segélyügyi koordinátora bejelentette, hogy becsléseik szerint az indonéziai Meulaboh városa szenvedte a legjelentősebb károkat a december 26-i katasztrófában. A Vöröskereszt és a Vörös Félhold szerint a város lakosságának nyolcvan százaléka - körülbelül 40 ezer ember - vesztette életét.

A BBC településen tartózkodó tudósítója szerint teljes a pusztulás, majdnem minden ház összedőlt. Mint Andrew North beszámolt róla, sok esetben semmi sem maradt az épületekből, csak az alapozásuk. \\\"A falakat és mindent ami ottmaradt elsöpörte az ár.\\\"

Emellett továbbra is járványok kitörése fenyeget a rossz higiéniás körülmények miatt. A Care International segélyszervezet BBC-nek nyilatkozó rendkívüli helyzetek kezeléséért felelős igazgatója szerint a Banda Aceh-i egészségügyi állapotok szörnyűek. \\\"Összesen négy vécé jut 3000 emberre, mikor normálisan húsz emberre kellene jusson egy toalett. Azt hiszem, ha nem javítunk nagyon gyorsan ezeken a körülményeken, akkor komoly gondok lesznek ezekben a táborokban\\\" - mondta Titon Mitra.

A városban kataszrofális a kórházi helyzet is. Az egészségügy intézmények sok alkalmazottja ugyanis vagy odaveszett a pusztításban, vagy hozzátartozóikat keresi, így nincs aki ellássa a rengeteg sérültet. Az a néhány külföldi önkéntes orvos, aki már felvette a munkát, éjt nappallá téve dolgozik.

Sok száz mianmari halász halhatott meg

Minden valószínűség szerint több száz mianmari halász halt meg a dél-ázsiai szökőárban. Ezt kedden közölte Genfben az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) szóvivője. A Rangun eddig összesen 53 halálos áldozatról és 21 eltűntről számolt be. Az ENSZ már december 28-án legkevesebb 90 halottról közölt adatot, és egy olasz politikus is figyelmeztetett, hogy a rezsim eltitkolja a katasztrófa valódi mértékét.

Simon Pluess, a WFP szóvivője szerint 30 ezren vannak olyanok, akiknek sürgősen szükségük van fedélre, élelmiszerre, ivóvízre és gyógyszerekre. Mint közölte, a mianmari kormány december 30-án, négy nappal a szökőár után kért nemzetközi segítséget, mivel először azt hitte, egyedül is képes megküzdeni a cunami okozta károkkal.

Két milliárd dolláros segítség

Az osztrák hadsereg százezer ember napi ivóvízellátását biztosító tisztító berendezést szállít Srí Lankára. Az osztrák hadsereg csaknem 100 katonája utazik kedden a térségbe, hogy péntekig üzembe tudják helyezni a berendezést. A világ országai eddig 2 milliárd dollárnyi értékben ajánlottak fel vagy ígértek segítséget.

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) francia segélyszervezet kedden szokatlan módon arra kérte az adakozókat, hogy ne küldjenek több adományt a szökőár áldozatainak megsegítésére, mivel már elég pénz gyűlt össze missziójuk teljesítéséhez. A szervezet francia és német csoportja 40, illetve 20 millió eurót gyűjtött össze. A szokatlan döntést más segélyszervezetek meglepődve és kritikával fogadták, attól tartva, hogy az aláássa a magánszemélyek korábban sosem tapasztalt adakozási kedvét. Pierre Salignon, az MSF igazgatója elmondta: nem kérhetnek több adományt egy olyan akciókra, amelyek finanszírozása már megoldódott.

Az eddigi adatok szerint több mint 145 ezer ember halt meg, és még ezreket keresnek, akik feltehetően már nem élnek. Több mint 1,8 millió embernek van szüksége sürgős élelmiszersegélyre, és körülbelül ötmillióan váltak hajléktalanná a kilenc nappal ezelőtti cunami miatt.

Húsz magyart keresnek

Összesen húsz magyar hollétéről nem tud a magyar külügy, akik a térségben üdültek. Közülük 13-an Thaiföldön töltötték a szabadságukat. A külügyminisztérium külön figyelmeztetett, hogy nem célszerű eltűntként hivatkozni ezekre a turistákra, mivel a nemzetközi jogértelmezésben az eltűnt kifejezés azokra vonatkozik, akik elhunytak, de holttestüket még nem találták meg.

Közben újabb magyar utasok érkeztek haza kedden délután Thaiföldről. A kedd este Ferihegyen leszállt Malév gépen 109-en jöttek Thaiföldről, hozzájuk az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Dubajban további 50 utas csatlakozott.

Ez volt a negyedik repülőgép, amely magyar turistákat hoz haza a térségből. A repülőtéren az ÁNTSZ szakemberei írásos tájékoztatót adtak át a hazatérőknek arról, hogy miként lehet felismerni az esetleges fertőzések jeleit, és hogy ilyenkor mi a teendő.

Thaiföldre pénteken indul újabb charterjárat segélyszállítmányokkal Budapestről, ez szintén utasokkal tér majd vissza.

Nincs járványveszély itthon

Nem tervezi rendkívüli intézkedések bevezetését a délkelet-ázsiai járványveszély miatt az Állami, Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) - közölte kedden az országos tiszti főorvos. Bujdosó László elmondta: a járványmegelőzésre folyamatosan készen kell állni, hiszen fertőző betegség bármikor kerülhet az országba.

Bujdosó szerint a hazai intézkedési terv tartalmazza a szükséges lépéseket arra az esetre, ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) járvány sújtotta területté nyilvánítja a délkelet-ázsiai térséget. Ebben az esetben az érintett területekről Magyarországra érkezők még a repülőgépen kitöltenek egy információs lapot, amely biztosítja, hogy az érkezéskor tünetmentes, de később fertőző beteggé válható személyeket fel tudják keresni a szakemberek.

3 perc gyász-szünet szerdán délben

A magyar kormány is csatlakozik a délkelet-ázsiai természeti katasztrófa ügyében kiadott EU felhíváshoz. Így, sok más európai országhoz hasonlóan, január 5-én délben katonai tiszteletadással felvonják, majd félárbocra engedik a Magyar Köztársaság lobogóját a Parlament előtt.

Az Európai Unió kormányfői tanácsa pénteken vetette fel, hogy szerdán délben a szolidaritás jeleként adózzanak háromperces csenddel az összes európai uniós tagállamban a délkelet-ázsiai katasztrófa áldozatai emlékének. Az Európai Bizottság szóvivője hétfőn Brüsszelben megismételte a felhívást, és arra kérte az uniós állampolgárokat, hogy vegyenek részt az akcióban.


Hónapokig tarthat az áldozatok azonosítása

A Thaiföldet pusztító szökőár egyes áldozatait valószínűleg soha nem találják meg, mások azonosítása pedig akár hónapig eltarthat - közölték kedden thaiföldi illetékesek. A Thaiföldön a katasztrófában meghaltak fele külföldi, köztük sok európai turista volt. Csakhogy kilenc nappal a tragédia után sok holttest annyira felfúvódott, hogy felismerhetetlenné váltak, és esetükben csak a fogsorvizsgálat és a DNS-teszt segít az azonosításban.

\\\"Nehéz megkülönböztetni egy szőke európait egy ázsiaitól\\\" - mondta Phuketben Szurakiart Szathirathai thaiföldi külügyminiszter, aki a lerombolt üdülőkörzetben fogadta ausztrál kollégáját, Alexander Downert. Downer újságírók előtt szintén úgy vélekedett: fel kell készülni arra, hogy egyes áldozatok földi maradványait soha nem találják meg, másokat pedig talán csak hónapok múlva tudnak azonosítani.

Több mint 200 thaiföldi és 18 más országból származó törvényszéki orvosszakértő dolgozik éjt nappallá téve buddhista templomokban berendezett ideiglenes halottasházakban. Eddig 5246 halálesetet erősítettek meg, 3810-en vannak még mindig az eltűntek listáján. Összesen 11 ország állampolgárai vesztették életüket Thaiföldön a cunamiban. A külföldiek holttesteit légkondicionált konténerekben tartják, míg a thaiföldiek tetemeit ideiglenesen elhantolták a közeli temetőkben, az értük jelentkező rokonokra várva, aki majd elhamvasztják őket. A helyi illetékesek a hűtőházak befogadó képességének növelésére készülnek, hogy tárolhassák a holttesteket, amíg DNA- és a fogsormintát tudnak róluk venni.

Kedden menesztették Thaiföldön a meteorológiai intézet vezetőjét, valamint vizsgálatot indítottak annak kiderítésére, hogy miért maradt el a szökőárra figyelmeztető felhívás, amellyel több ezer ember életét menthették volna meg - közölte Thakszin Sinavatra miniszterelnök. A természeti csapás után a meteorológiai intézet vezetője azzal magyarázkodott, hogy Thaiföldet 300 éve nem érte szökőár, semmi ok nem volt arra, hogy számítsanak rá. Az Indonéziát ért földrengést követően egy ázsiai ország sem adott ki szökőár figyelmeztetést, feltehetően azért, hogy a turista idény közepén nehogy kárt okozzanak a turista iparnak

[LHP.HU]


2005.01.04. 21:24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek