
A bajorok valószínűleg elkéstek visszahívási akciójukkal, miután néhány nappal ezelőtt kitudódott: több ezer tonna, nem emberi fogyasztásra szánt állati maradványt, vágóhídi hulladékot adtak el hamis papírokkal németországi és más EU-tagállambeli, köztük magyarországi feldolgozóknak.
"Abból kell kiindulnunk, hogy már nem tudunk semmit sem bevonatni a szupermarketek polcairól, mivel az élelmet valószínűleg már elfogyasztották" - közölte vasárnap Roland Eichhorn, a bajor környezetvédelmi minisztérium szóvivője.
A szóvivő szerint a rengeteg közvetítő, beszállító és a beszállítók beszállítóinak nagy száma miatt aligha lehet a vágóhídi hulladéknak az élelmiszerboltokig, a fogyasztóig vezető útját rekonstruálni.
A bajor húsbotrányként elhíresült ügyben úgynevezett harmadik kategóriás vágóhídi hulladékokról van szó: testrészekről, bőrről, csontokról. Ezeket a maradványokat állítólag csak kutya- és macskaeledel készítésénél szabad felhasználni, illetve csontliszt, biogáz nyerhető belőlük. Az ügy kipattanása óta mindig hangoztatják, hogy a nevezett vágóhídi hulladék nem veszélyes az egészségre, mert magas hőmérsékleten dolgozták fel.
Mint a Stern magazin legújabb számában írja, óvatos és előzetes becslés szerint az elmúlt 24 hónapban 400-600 tonna disznóbőrt és 1400 tonna szárnyascsontot nem állateledel, hanem emberi fogyasztásra ajánlott élelmiszer készítésénél dolgoztak fel. Németországban szárnyasokat feldolgozó, zselatint előállító üzemeknek adtak el a hulladékokból, külföldön litván, lengyel és magyar kolbászkészítőknek, valamint egy francia és olasz zselatinüzemnek, a Stern szerint.
A memmingeni ügyészség egy gyanúsított ellen folytat eljárást, a szóban forgó vágóhídi hulladék mennyiségét időközben már 2500-2600 tonnára becsülik. Jürgen Trittin szövetségi fogyasztó- és környezetvédelmi miniszter felháborodását fejezte ki, s követelte a cégnevek közzétételét, hogy a fogyasztók visszavihessék a vásárolt árut a boltba.
hirado
2005.10.16. 22:17