HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BŰNÜGY > Már az UV-jelet is hamisítják a bankjegyeken

t: 1104

Már az UV-jelet is hamisítják a bankjegyeken

Nem elég többé a hagyományos UV-teszt, a hamisítók már ezt is ki tudják játszani. Szakértők szerint Magyarországon is sok a hamis bankó, ezért a Magyar Nemzeti Bank fokozatosan szigorítja a bankok és posták pénzfelismerő szabályrendszerét - hangzott el az MR1-Kossuth Rádióban.

A hamisítók a tízezrest szeretik a legjobban, de nem vetik meg a húszezrest sem. Sok jó minőségű hamis pénz van Magyarországon, állítólag több, mint a környező országokban.

A becslések szerint egymillió legális papírpénzre 25-30 hamis is jut, leggyakrabban a boltosok és a vásárlók járnak rosszul. Ha valaki hamis pénzzel fizet, a boltos kihívja a rendőrt, aki eljárást indít.

A vízjel és a fémszál napfénynél vagy villanyfénynél is felismerhető. A vízjelen mindig a pénzen szereplő történelmi arc mása kell, hogy legyen, a fémszálon pedig ugyanannak az összegnek kell lennie, mint a bankón. Az újabb dollárok és eurók megdöntve más-más színben látszanak, ezt még nem igazán tudják hamisítani.

A hamisítók a tízezrest szeretik a legjobban

A hamisítók nyilvánvalóan a legnagyobb hasznot hozó címletet hamisítják, de túl nagy címletet azért nem érdemes, mert azokat sokkal jobban ellenőrzik. A hamisítványok 60 százaléka tízezres.

A statisztikák szerint a bolti pénztárosok is elfogadják a modern hamisítványok kétharmadát, sőt, tavaly még a banki és postai alkalmazottak is elfogadtak több száz nagycímletű hamis bankót.

Tökéletes hamisítvány azonban nem létezik, nincs olyan, amely megtévesztene egy szakértőt. A mai hamisítók sokkal több és komolyabb kihívés előtt állnak, mint a régiek.

A régebbi UV-nyomatokat lehet másolni, de vannak újabb védelmi szintek, ez az úgynevezett UV-C fény, csak az baj, hogy kevés olyan szerkezet van forgalomban, amely felismeri ezt a világszenzációnak számító színváltó effektust a forinton - mondta a Kossuth Rádiónak Ferenczi Barnabás, az MNB készpénz-logisztikai igazgatója.

Az MNB pályázatot ír ki

Juhász László szerint, valójában kevés igazán jó hamisítvány van forgalomban. Az igazságügyi okmányszakértő úgy véli: inkább egészséges bizalmatlansággal, mint felelőtlen jóhiszeműséggel kell hozzáállni a pénzhez. Ezt talán már általános iskolában kellene tanítani - tette hozzá.

Ferenczi Barnabás arról beszélt, hogy az MNB Európa legszigorúbb rendszerét alkalmazza a bankokban és a postákon, és az emberek általában automatából vagy a bankoknál veszik fel a pénzüket, tehát ebben a csatornában kisebb az esélye annak, hogy hamis nagy címletű pénz jusson hozzánk.

Az MNB a hamisítványok könnyebb kiszűrése miatt pályázatot ír ki: kiskereskedők pályázhatnak UV-AC lámpák megvásárlására, amellyel a legmodernebb hamisítványok felismerésére is alkalmasak.

hirado

2011.05.20. 10:25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek