HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > KÜLFÖLD > Nem javult a romák helyzete az Amnesty jelentése szerint

t: 310

Nem javult a romák helyzete az Amnesty jelentése szerint

Közép-Kelet-Európa több országában az elmúlt évben is diszkriminációval, rasszista megnyilvánulásokkal szembesültek a roma közösségek - áll az Amnesty International éves világjelentésében.

A dokumentum rassziszta kijelentésekkel vádol több magas rangú román kormányzati tisztviselőt is. A jelentés szerint a romák a legmagasabb szintű politikai közbeszédben is "negatív értelmű etnikai általánosítások" célpontjai voltak.

Az AI felidézi, hogy a román külügyminiszter "a roma közösségek és a bűnözés közötti kapcsolatokról" beszélt, a román államfő pedig egy hivatalos külföldi látogatásán kijelentette, hogy a romákat "nehéz integrálni", és a romák "nem akarnak dolgozni".

Hét éve élnek konténerekben

Az Amnesty International idéz egy közvélemény-kutatást is, amely kimutatta, hogy a román lakosság 67 százaléka nem lenne hajlandó romát befogadni a családjába.

A jelentés emellett felidézi a csíkszeredai romák 2004-ben végrehajtott kényszer-kilakoltatását is. A helyi hatóságok 2004 nyarán értesítették az akkor száznál több főből álló közösséget, hogy 24 órájuk van a távozásra. Közölték velük azt is, hogy otthonaikat akkor is lebontják, ha nem hagyják el az épületeket.

A dokumentum ezzel kapcsolatban megemlíti, hogy még 2010 végén is "hozzávetőleg 75" roma élt egy szennyvízülepítő telep szomszédságában, fémkonténerekben. A kabinok túlzsúfoltak, a kitelepítettekre pedig összesen négy vécéfülke jut.

Korábban ígéretek hangzottak el arról, hogy a kabinok csak átmeneti megoldást jelentenek, a helyi hatóságok azonban a tavalyi év végéig sem biztosítottak megfelelő elhelyezést - áll a pénteki jelentésben.

Fallal a romák ellen

Szlovákiáról az emberi jogi szervezet világjelentésében az áll, hogy a romákkal szembeni diszkrimináció "több szinten is folytatódott tavaly".

A szlovák belügyminisztérium a hírek szerint bejelentette, hogy megkezdte egy olyan rendszer kidolgozását, amely a roma telepek lakói által elkövetett bűncselekmények adatgyűjtését fogja végezni.

Az AI szerint több szlovákiai településen döntést hoztak arról, hogy fallal választják el a romák és a nem romák lakta negyedeket, sőt egyes helyeken már meg is kezdődött a falak felépítése.

Rövid pórázon Oroszországban

Oroszországról a jelentés azt állapítja meg, hogy az emberi jogok védelmezői, a politikai ellenzék tagjai, valamint környezetvédő aktivisták és újságírók változatlanul fenyegetéseknek, zaklatásnak, támadásoknak voltak kitéve.

A gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságát továbbra is támadások érték, demonstrációkat tiltottak be vagy oszlattak fel erőszakkal.

A hatóságok "vegyes üzeneteket" küldenek a véleménynyilvánítás szabadságának kérdésében: egyrészről az újságírók és a civil társadalmi aktivisták nagyobb védelmét ígérték, másrészt azonban a kormány prominens bírálói ellen lejárató hadjáratokat indítanak, vagy nem állják útját a rágalomkampányoknak - áll az Amnesty International pénteki világjelentésében.

hirado

2011.05.13. 10:37

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek